ECB 75 baz puanlık faiz artırımının olasılığı artıyor

Euro bölgesi para piyasaları Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek hafta enflasyonda yeni rekor seviyenin ardından 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapma ihtimalinin yaklaşık %80 olduğunu tahmin ediyor.

Eurostat Çarşamba günü, euro bölgesindeki tüketici fiyatlarında Ağustos ayında bir yıl içinde %9.1’e beklenenden daha büyük bir hızlanma duyurdu. Piyasalar daha sonra ECB’nin parasal sıkılaştırma beklentilerini yukarı yönlü revize etti; bu istatistikten bir gün önce, üç çeyrek puanlık bir artış olasılığının %50’sini içeriyorlardı. Beklentilerdeki bu revizyon, bölgedeki devlet tahvili getirilerinde önemli bir artışa yol açıyor.

On yıllık İtalyan inşaat sektörü, Haziran ortasından bu yana ilk kez %4 barajını aştı. Şu anda sekiz baz puan artışla 09:30 GMT civarında %3.954 civarında hareket ediyor. Bu hareket, aynı vadedeki Alman Bund getirisi ile 29 Temmuz’dan bu yana en yüksek olan 243.20’ye kadar olan farkı genişletmeye yardımcı oldu.

AMB toplantısının sonucu hala çok belirsiz, ancak istatistikler muhtemelen merkezci Konsey üyelerini bile 75 baz puanlık bir faiz artışına yönlendirmeye yetecek

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz