Dünya hisseleri Ukrayna görüşmeleriyle toparlandı

Piyasalar Ukrayna ihtilafında ışık belirtileri beklerken, dünya borsaları Çarşamba günü toparlanırken, Hazine getirileri ABD’nin üç yıl içindeki ilk faiz artırımı beklentisiyle 2019 ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin kulağa daha gerçekçi geldiğini ancak Rus hava saldırılarının başkent Kiev’de beş kişiyi öldürmesi ve Moskova’nın işgalinden kaynaklanan mülteci sayısının 3 milyona ulaşması nedeniyle daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Ukrayna ile bazı anlaşma formüllerinin anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

Piyasalar FED kararına odaklanmış durumda

Yatırımcılar, Çarşamba günü ilerleyen saatlerde artan fiyatlar nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını en az 25 baz puan artırmasını bekliyor. Yatırımcılar ayrıca tahvil alım programını nasıl sonlandırmayı planladığına ilişkin ayrıntılar için Fed’i yakından takip edecekler.

MSCI dünya hisse senedi endeksi, bir önceki seansta görülen bir yılın en düşük seviyelerinden uzaklaşarak %0.87 yükseldi. S&P vadeli işlemleri, ABD hisse senetlerinin Ukrayna’da bir çözüm umuduyla Wall Street’te bir gecede rahatlama rallisi yaşamasının ardından %0.79 yükseldi.

S&P 500 %2.14, Nasdaq Bileşik Endeksi %2.92 ve Dow Jones Sanayi Ortalaması %1.82 yükseldi.

Avrupa hisse senetleri %2.2 yükseldi ve MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi Çin Başbakan Yardımcısı Liu’nun ardından %4.2 yükseldi. Çin hisseleri yüzde 4.2 yükseldi.

ABD 10 yıllık Hazine getirileri, Fed’in faiz artırımı umutları üzerine Haziran 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan %2.204’e yükseldi.

Beş yıllık getiri, Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan %2.149’a yükseldi.

Petrol fiyatları Ukrayna işgalinden bu yana dalgalı bir seyir izliyor

Küresel gösterge Brent ham petrolü %2,38 artarak varil başına 102,22 dolara yükseldi ve ABD ham petrolü %1,62 artışla 98,08 dolara yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here