Dünya hisseleri rekor seviyelere yakın mücadele ediyor

Çin’deki büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeler ve Avrupa’daki COVID-19 vakalarındaki artış, hisse senetlerinin son zamanlardaki rekor seviyelere tutunmak için mücadele etmesi ile Cuma günü küresel hisse senedi piyasalarındaki ralliyi engelledi.

ABD hisse senetleri Perşembe günü tüketicinin takdirine bağlı ve teknoloji sektörlerinin desteğiyle rekor bir yükseklikte kapanırken, Asya seansında iyimserlik gözle görülür şekilde azaldı ve bölgesel endeksinin haftayı %1 oranında kapatması bekleniyor.

Avrupa hisse senedi endeksleri (.STOXX) Cuma günü Londra’nın erken saatlerinde yükseldi, ancak Avrupa hisse senedi piyasası oynaklığı (.V2TX) göstergesinin iki haftanın en yüksek seviyelerine yakın kalmasıyla duyarlılık daha temkinliydi.

Son haftalardaki yüksek frekanslı veriler, Avrupa’da ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın ABD’dekinden (.CESIEUR) daha fazla olmasına rağmen enflasyon arttığı için ekonomik aktivitenin zorlandığını ve COVID-19 vakalarındaki artışın hissiyatı baskıladığını gösterdi.

Covid-19 Pandemisi yeni yıl yaklaşırken piyasaları korkutuyor

Capital Economics, günlük yeni vakaların nüfus içindeki payının artık ABD’dekinden daha yüksek olduğunu, İngiltere’yi hızla yakaladığını ve Doğu Avrupa’daki sayılara yakın olduğunu söyledi.

Asya-Pasifik hisseleri (.MIAPJ0000PUS) haftalık %1’lik bir düşüş bekliyor gibi görünse de, MSCI’nin en geniş dünya hisseleri göstergesi (.MIW000000PUS) bu ayın başlarında rekor bir yükselişin %0.5’in altında kaldı. Hong Kong hisseleri (.HSI), Çin e-ticaret firmasının hisselerinin yavaşlayan tüketim nedeniyle ikinci çeyrek sonuçlarının beklentileri karşılamaması nedeniyle %10’dan fazla değer kaybetmesinin ardından endeks ağırlığı Alibaba (9988.HK) tarafından sürüklenerek % 1’den fazla düştü.

Euro, İsviçre frangı karşısında altı yılın en düşük seviyelerine yakın bir yerde kalırken, doların ana rakipleri karşısında gün içinde %0,3 artışla yüksek durmasıyla döviz piyasalarında olumsuz bir duygu hakimdi.

Politika yapıcıların, Avrupa Merkez Bankası’nın yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artıracağı yönündeki piyasa beklentilerini geri çevirmesinin ardından, tek para birimi bu hafta yükselişe geçti. Euro bu hafta ABD doları karşısında %1’den fazla değer kaybetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments