Dolar Türk Lirası karşısında 17 TL oldu

Türk lirası, faiz oranlarının indirilmesi üzerine yükselen enflasyon endişelerinin ardından Cuma günü dolar karşısında Eylül’den beri yüzde 17’nin üzerinde rekor bir düşüş yaşayarak, tek bir günde yüzde 9 gibi sarsıcı bir şekilde düştü.

Dolar ve Euro fiyatları rekorlara doymuyor

Merkez bankasının piyasalara döviz satmak için müdahale etmesiyle bazı kayıpları telafi etmeden önce, Cuma günü Euro TL kuru 19,43 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü.

Döviz krizi, halihazırda mücadele eden gelişmekte olan ekonomiye büyük bir darbe indirdi ve ülke genelinde hane halkları için sıkıntı yaratıyor.

Türk Lirası geçen ay dolar karşısında yaklaşık yüzde 35 değer kaybetti. Genel olarak, lira yılın başından bu yana dolar karşısında değerinin yüzde 56’sını kaybetti. Çoğu analist, oranların düşmeye devam etmesi durumunda Türkiye’nin önümüzdeki aylarda yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik dahil olmak üzere ekonomik çalkantı riski taşıdığını savunuyor.

Asgari ücret zamdan sonra her gün eriyor

Pek çok vatandaş, yüzde 20’nin üzerindeki resmi enflasyonla geçinmek için mücadele ediyor. Yerel medya, ucuz ekmek için uzun kuyruklar, süpermarketlerdeki belirli ürünlerde kotalar ve temel ihtiyaç maddelerinin panikle satın alınmasıyla dolu görüntülerle dolu.

Yüksek enflasyon, 2022 için asgari ücret yüzde 50 artırılmış olsa bile, satın alma gücünü neredeyse her gün eziyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz