Dolar/TL kuru Aralık ayından bu yana ilk defa 17 TL’yi aştı

Türk lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yükselen enflasyona rağmen daha yüksek faiz oranlarını reddetmesinin ardından bu hafta alevlenen döviz patlaması nedeniyle Aralık ayından bu yana ilk kez dolar karşısında 17’yi aştı.

Türk lirası Çarşamba günü dolar başına %2 kadar düşerek 17.1048 TL’yi gördü ve bu yılki kayıplarını %22’ye çıkararak gelişen piyasalardaki en kötü performans oldu. Erdoğan’ın daha düşük oranlarda ısrar etmesi, para politikasını 1998’den bu yana en yüksek hızda seyreden enflasyonu kontrol altına alamayacak kadar gevşek tuttu.

Erdoğan’ın parasal sıkılaştırmaya izin vermeyeceğine söz vermesi ve aslında konuşmasında faiz indirimleri sözü vermesiyle, düşüş bu hafta derinleşerek 11 Mart’tan bu yana en büyük kayıplara yol açtı. Halka açık konuşma yetkileri olmadığı için kimliklerinin açıklanmasını istemeyen tüccarlara göre, ülkedeki şirketler döviz alımlarını hızlandırdı.

Son beş toplantıda, merkez bankası tüketici fiyatlarındaki büyüme küresel arz sıkışıklığında %73,5’e yükselmesine rağmen politika oranlarını %14’te tuttu. Sonuç olarak, Türkiye şu anda enflasyona göre ayarlandığında dünyanın en derin negatif politika faiz oranına sahip.

Yatırımcı rahatsızlığının bir başka işareti olarak, ülkenin kredi temerrüt takasları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye sıçradı. 

Son 14 seansın 12’sinde düşüş yaşadı ve geçen yılki %44’lük kaybın ardından bu yıl %23 değer kaybetti. Amortisman, %73’lük yıllık enflasyonla birleştiğinde, 2023’ün ortalarında yapılacak seçimler öncesinde hane halklarını ciddi bir şekilde gerginleştirdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz