Dolar/TL fiyatı yeniden 16 TL seviyelerine geldi

Türk lirası bugün yine ABD doları karşısında düştü. Türk Lirası Dolar karşısında 14,94 liradan işlem görmeye başladığı 8 Mayıs’tan bu yana her gün değer kaybetmeye devam etti.

Geçen yıl Türkiye Merkez Bankası başkanının aniden görevden alınması ve bankanın faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla lira hızla değer kaybetmeye başladı. Aralık ayında dolar karşısında 16,68 lira ile tarihi zirve yaptı. 

Merkez Bankası o zamandan beri  lirayı desteklemek için döviz rezervlerini sattı. Daha sonra para birimi, hükümetin dolarizasyonu durdurmak ve lirayı desteklemek için bir plan başlatmasının ardından Aralık sonunda dolar karşısında güçlendi.

Enflasyon hızla yükseliyor ve Nisan ayında %61’e ulaştı. 

Ekonomik konsensüs, faiz oranlarını yükseltmenin enflasyonu düşürmesini ve para birimlerinin değer kazanmasına yardımcı olmasını şart koşuyor. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun süredir bunun aksini savunuyor ve Merkez Bankası onun görüşleri doğrultusunda geçen yıl birkaç kez  faiz indirimine gitti.

Ocak ayında Merkez Bankası, faiz oranlarını daha fazla düşürmeyeceğini söyledi ancak yine de yükseltmekten kaçındı. 

Türk Bankaları Dolar satışlarını keserken Lira değer kaybediyor

Devlet borç verenleri para birimini desteklemek için dolar satış miktarını azalttıkça, Türk lirası dokuzuncu gününde düştü ve yılın yeni bir en düşük seviyesine ulaştı.

Devlete ait bankalar, son iki gün içinde para birimini desteklemek için 1 milyar dolardan fazla satış yaptı ancak halka açık konuşma yetkileri olmadığı için kimliğini açıklamamak isteyen tüccarlara göre, müdahalelerin hızı Salı günü yavaşladı. Lira, Aralık ayından bu yana en zayıf seviyesi olan %2.1’e kadar zayıflayarak 15.8838’e geriledi. Para birimi bu yıl %16 gerileyerek Sri Lanka rupisi ve Gana sedisi dışında dünyanın en kötü performansını sergiledi.

Lira, artan cari hesap açığı, yükselen enflasyon ve aşırı gevşek para politikası, küresel risk duyarlılığı kötüleştiğinde yatırımcı güvenini sarstığı için baskı altına girdi.

Hükümet ve merkez bankası riskleri kontrol altına almak için politika faizlerini yükseltmek yerine, dövize endeksli mevduat hesapları da dahil olmak üzere düşüşü durdurmak için alışılmadık önlemler aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu ay Türkiye’nin lira varlıklarının cazibesini artırmak için bir başka adım olarak bireysel yatırımcılar için enflasyona dayalı tahvil ihraç edeceğini söyledi.

Bu arada, Türk devlet tahvillerini beş yıl süreyle temerrüde karşı sigortalamanın maliyeti 710 baz puanın üzerine çıkarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yakın seyrederek, ülkenin varlıklarının karşı karşıya olduğu riskler konusunda artan yatırımcı rahatsızlığının bir işareti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz