Dogecoin Madenciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dogecoin, viral bir kripto para birimi olarak mütevazı başlangıcından bu yana çok yol kat etti. Bir zamanlar yazılım mühendisleri Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından gülünç olmak için kasıtlı olarak oluşturulan bir parodi projesi şimdi 32 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve küresel bir hayran kitlesine sahip ilk on içerisinde yer alan kripto varlık haline geldi.

Dogecoin’in 2021’in ilk yarısında, büyük ölçüde internette ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın amansız promosyonu tarafından yönlendirilen muhteşem yükselişi ile, madencilik karlılığı altı yılın en yüksek seviyesini görürken, şaşırtıcı olmayan bir şekilde dogecoin madenciliğine ilgiyi arttırdı. Daha önce Litecoin madenciliği nasıl yapılır ? başlıklı içeriğimizde Litecoin madenciliği hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmıştık. Şimdi de Dogecoin’in popüler olmasından dolayı bu konuda da sizleri bilgilendirmek istedik.

Dogecoin madenciliği nasıl çalışır ?

“İş Kanıtı” mekanizması olarak bilinen bu süreç, bireylerin veya kuruluşların, özel bilgisayar ekipmanı kullanarak blok zinciri defterine bekleyen işlemleri içeren yeni bloklar ekleme hakkı için rekabet ettiği madencilik sistemi ile çalışır. Daha spesifik olarak, madenciler makinelerini, “hedef karma” olarak bilinen yeni bloğun hedef değerine eşit veya daha düşük bir değere sahip “karma” olarak bilinen sabit uzunlukta bir kod oluşturmak ve denemek için kullanırlar. Kazanan kodu kim oluşturursa, zincirdeki bir sonraki bloğa yeni işlem verileri ekleme münhasır hakkını kazanır ve bunu yaptığı için yeni basılan paralarla ödüllendirilir. Üretilen her karma tamamen rastgeledir, bu nedenle bir madenci kazanana kadar sadece bir deneme yanılma sürecidir.

Kural olarak, Bitcoin ve Litecoin gibi PoW blok zincirleri genellikle dolaşımdaki arza eklenmeleri için çıkarılması gereken önceden belirlenmiş bir kilitli madeni para arzına sahiptir (sırasıyla 21 milyon ve 84 milyon). Bunu gerçek madencilik gibi düşünün ve piyasaya girmeden önce değerli taşların veya altının fiziksel olarak çıkarılması gerekmesi gibi düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun aksine, Dogecoin’in maksimum arz sınırı yoktur. Madenciler yeni kripto paraların kilidini açtıkça dolaşımdaki arzı zaman içinde süresiz olarak artmaya devam edecek. Dogecoin ağında yaklaşık her dakikada bir yeni bloklar keşfedilir. Karşılaştırma için, Bitcoin blokları yaklaşık olarak her 10 dakikada bir keşfedilir. Aynı Proof-of-Work sistemini kullanmasına rağmen, Dogecoin madenciliği Bitcoin’den biraz farklı çalışır.

Piyasa değerine göre en eski ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, SHA-256 adlı bir hash algoritması kullanır. Bu karmaşık gelebilir, ancak bir karma algoritma, belirli bir teknik kullanarak sabit uzunlukta bir kod üreten bir işlevdir. Bunu, her bir karma algoritmanın benzersiz bir şekilde rastgele kodlar oluşturduğu rastgele kod üreteçleri olarak düşünün.

Dogecoin ve Litecoin, SHA-256’dan daha az karmaşık olan Scrypt adlı bir karma algoritma kullanır. Bu, madencilik Litecoin ve Dogecoin’i Bitcoin’den çok daha hızlı ve daha az enerji yoğun hale getirir.

Dogecoin madenciliği nasıl yapılır ?

İlk yıllarında, ağa çok az kişi katıldığı için Dogecoin madenciliği çok daha kolaydı. Bu, herkesin kripto parayı bireysel olarak çıkarabileceği anlamına geliyordu. Ancak DOGE’nin popülaritesi arttıkça madencilik süreci daha da zorlaştı ve madencilerin bir araya gelerek madencilik havuzları oluşturmasına neden oldu.

Madencilik havuzu, bilgi işlem güçlerini birleştirerek kripto para birimini tek bir varlık veya düğüm olarak çıkaran bir grup bireysel madencidir. Ödüller daha sonra havuz katılımcıları arasında her madenci tarafından taahhüt edilen bilgisayar gücü miktarıyla orantılı olarak dağıtılır.

Bugün Dogecoin madenciliğinde üç tür var:

  • Bireysel madencilik
  • Madencilik havuzları
  • Bulut madenciliği

Bireysel Dogecoin madenciliği

Dogecoin madenciliğini eğlence için veya basitçe süreci anlamak isteyen herkes için, örneğin EasyMiner gibi bir yazılım aracılığıyla bir GPU kullanılarak bağımsız olarak yapılabilir. GPU (grafik işleme birimi), tüm görüntüleri bir bilgisayarın ekranında işleyen özel bir işlemcidir ve birçok dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar, görüntü işlemeyi geliştirmek için bunu kullanır. Bununla birlikte, madencilik tek başına zor bir süreç olabilir ve kişi en üst düzey ekipman ve elektrik faturalarına önemli miktarda para yatırmaya istekli olmadığı sürece nadiren karlıdır.

Dogecoin madenciliğinden kar elde etmeye çalışmakla ilgilenen kripto para meraklıları için, genellikle bir madencilik havuzuna katılmak tavsiye edilir ve havuzun toplu hash gücü nedeniyle blok doğrulayıcı olma şansı çok daha yüksektir. Ancak bir madencilik havuzuna katılmadan önce, katılma ayrıcalığı için %1-3 oranında ücret ödemeye hazır olun ve her havuzun üyeleri için ödemeleri nasıl hesapladığını her zaman önceden kontrol edin.

Dogecoin bulut madenciliği

Dogecoin, aslında kendi başına madencilik olmayan bulut madenciliği yoluyla da kazanılabilir. Bulut madenciliği temel olarak bir veri merkezinden bilgi işlem gücü kiralamayı ve üzerinde anlaşmaya varılan bir sözleşmeye dayalı olarak aylık veya yıllık ücret ödemeyi içerir. Seçilen kripto para daha sonra bir madencilik havuzu aracılığıyla merkezde çıkarılır ve daha sonra ne kadar bilgi işlem gücü ödediğinize bağlı olarak sizinle paylaşılır.

Bulut madenciliğinin en büyük dezavantajı, çoğu sözleşmenin zamana bağlı olmasıdır, yani Dogecoin fiyatları madencilikle ilişkili işletme ve elektrik maliyetlerinin altına düşerse para kaybedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu aynı zamanda bir maden havuzuna katılmak kadar etkili olabilir ve kullanıcının herhangi bir özel ekipmana sahip olmasını gerektirmez. Bulut madenciliği yolunu seçen herkesin bir dogecoin cüzdanına ihtiyacı var.

Dogecoin madenciliği için olmazsa olmazlar

Tek başına veya bir madencilik havuzu aracılığıyla Dogecoin madenciliği yapmakla ilgilenen kişiler için, başlamak için bir dizi ekipmana ihtiyaç vardır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz :

Donanım

Dogecoin madenciliği için kullanabileceğiniz üç tür donanım ekipmanı vardır:

  1. CPU : PC’nizin merkezi işlem birimi bugün bile bir seçenek olabilir, ancak aşırı ısınarak bilgisayarınıza zarar verebileceğinden pek önerilmez.
  2. GPU : Bir grafik işleme birimi, bir CPU’dan daha güçlüdür ve Dogecoin madenciliği için kullanılabilir.
  3. ASIC : Uygulamaya özel tümleşik devre, özellikle karma oluşturmak için oluşturulmuş bir bilgi işlem makinesidir. ASIC’ler, GPU’lardan çok daha güçlüdür ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde daha pahalıdır. ASIC satın almayı planlayan herkes, özellikle Scrypt tabanlı bir ASIC madencisini aramalıdır.

Yazılım

Hangi tür donanımı kullanacağınıza karar verdikten sonra, ona eşlik edecek yazılımı da indirmeniz gerekir. Şu anda mevcut olan önde gelen yazılım seçeneklerinden bazıları şunlardır:

  • CPU : Pooler tarafından CPU miner.
  • GPU : EasyMiner başlayanlar için harika olan CudaMiner iken, Nvidia GPU’ları ile çalışır CGminer GPU’larının her türlü ile iyi yapar.
  • ASIC : CGminer ve EasyMiner, ASIC’lerle de kullanılabilir, ancak çoğu ASIC madencisi MultiMiner kullanır.

Kripto para cüzdanı

Bir Dogecoin cüzdanı madencilik için gereklidir ve madencilikten elde edilen Dogecoin ödüllerini almak için güvenli bir yer sağlar. Bir kripto cüzdanı, Dogecoin göndermek ve almak için bir genel anahtar adresinden ve ona erişmek için bir özel anahtardan oluşur. İkincisi güvenli tutulmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır.

Dogecoin madenciliği karlı mı ?

Dogecoin madenciliği, özellikle son fiyat artışı sayesinde hala karlı olabilir. Ancak, milyoner olmayı beklemeyin. Güçlü bir donanıma sahip olmak ve bir havuza katılmak, size Dogecoin madenciliğinden kar elde etmek için mümkün olan en iyi şansı verecektir. Ayda (yaklaşık olarak) ne kadar kazanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz bir Dogecoin madenciliği hesaplayıcısı var, bunları kullanarak ne kadar kar edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments