Çin hisseleri, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla düştü

Çin hisse senetleri, Rusya’nın büyük şehirlere yönelik grevlerle Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından küresel hisse senetlerinde bir satışın ardından Perşembe günü düşüşle kapandı.

CSI300 endeksi %2 düşüşle 4.529.32’ye düşerken, Şanghay Bileşik Endeksi %1.7 kayıpla 3.429.96’ya geriledi.

Yetkililer ve medya, Başkan Vladimir Putin’in doğuda özel bir askeri operasyon olarak adlandırdığı operasyona izin vermesinin ardından Perşembe günü Rus kuvvetlerinin çeşitli Ukrayna şehirlerine füzeler ateşledi ve güney kıyılarına asker çıkardığını söyledi.

Çin, Ukrayna’daki duruma dahil olan tüm taraflara temkinli davranma çağrısını yineledi ve yabancı bir gazetecinin Rusya’nın eylemlerini işgal olarak tanımlamasını reddetti.

UniCredit hisseleri Ukrayna krizinde %8 düştü

China Everbright Securities International’da menkul kıymetler stratejisti Kenny Ng, “Asya borsaları bugün genel olarak önemli kayıplar kaydetti ve Ukrayna’daki kötüleşen durum finansal piyasaları daha da etkiledi” dedi.

  • Ülkenin konut bakanı, Çin’in bu yıl emlak piyasasını istikrarlı tutacağını ve emlak politikalarının koordinasyonunu ve hassasiyetini artıracağını söyledi.
  • Gayrimenkul alt endeksi %1,5 azalırken, finansal alt endeks %2 geriledi.
  • Temel tüketim malları %2.7 düşerken, bilgi teknolojisi hisseleri %2.2 düştü.
  • Petrol stokları, Çin Petrol Sahası Hizmetleri ve PetroChina’nın sırasıyla %8,8 ve %4,2 artmasıyla küresel arz endişeleri nedeniyle daha geniş bir pazar düşüşüne karşı yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz