Chromia (CHR) Nedir ?

Chromia (CHR), Ethereum platformunda varlık gösteren bir kripto para birimidir. Chromia ağı ise sanal dünyadan farklı yaşadığımız reel dünyaya uyarlanabilecek efektif çözümler bulmayı planlıyor. Bu hedefle birlikte blok zincir teknolojisini icra eden ağ geliştiricileri, “Bağlantısal Blok Zinciri” isimli bir sistem dizayn ediyor.

Merkezi olmayan depolama alanı sağlayıcı uygulamaları için yepyeni bir blok zinciri ağı olan Chromia, piyasada kullanılan platformların problemli hallerini ve yeni düzen dapp’lerin işlenmesini ele almak için oluşturulmuştur. Chromia adı daha önce de Chromapolis adıyla platformlarda yerini almıştır.

Ethereum gibi alanında popüler kripto paralarda platformlar teoride her mantıkta çalışan uygulamanın faaliyet göstermesine izin verirken, pratikte birçok kilitli alanları bulunur. Bu problem yaratan uygulamalar ise kötü yazılım gereksinimleri, fahiş fiyat politikaları, kötü güvenlik deneyimleri. Bu durum ise merkezi olmayan platformların düzen olarak ilk sıralarda gelmesinin önüne geçer.

Oluşan ağ problemlerini efektif ve verimli bir şekilde ele almak için blok zinciri teknolojisinin ve dizayn edilme şeklinin, merkezi olmayan platformların istek ve ihtiyaçları da ele alındığında yeniden tasarlanması ve oluşturulması gerektiğini düşünüyor.

Kripto dünyasına sarsıcı bir giriş yapan Chromia platformunun Öncelik Modülleri;

  • Dapp adı verilen yapıların milyonlarca katılımcıya uyarlanabilmesine olanak tanımak.
  • Merkezi platform oluşumlarıyla eşitliği oluşturmak için Dapps katılımcı tecrübesini verimli hale getirmek, onarmak.
  • Geliştirici ekibin var olan dogmaları kullanarak güvenliği yüksek platform uygulamaları yaratmasına olanak göstermek.
  • Bahsi geçilen bu ağ platformu, adı geçen her varyasyonda Dapp mantığı için stabildir ve ihtiyatla yüksek kapasite gerektiren, karışık veri topluluklarının yönetim durumunu içeren zamanlar için kullanabilir durumdadır.

Chromia (CHR) Çalışma Prensibi ve Özellikleri Nelerdir ?

Yeni dünya sanal evrenler içinde yerini alan bu platform; Binance Smart Chain ve ethereum gibi popüler platformlarda bağımsız bir katman-1 blok zinciri, EVM adı verilen yapıya uyumlu Katman-2 oluşturmasıdır. Uyarlanabilirlik, ileri düzey veri yapılanması, özelleştirilme mantığı taşıyan ücret yapıları meydana getirerek eldeki Dapp’leri ilerletmek, yeni düzen Dapp’lerin dizayn edilmesine olağan tanımak için oluşturulmuştur.

Kullanılan ve yazı dilinde oldukça önemli yere sahip olan blok zinciri teknolojisi; bağlantılı blok ziniciri ad kisvesi ile bilinen bir mimari ölçeğin yanında Rell adı verilen marka bir yazılım dili kuşanır. SQL mantığına yakın bir yerde duran Rell programlama dili, yazılımcıların bağantısal bir veri tabanı verimliliği depolama, işleme güvenliği sağlamasına yardımcı olur.

Bu Chromia adı verilen platform ağı üzerinde faaliyet gösteren her Dapp çalışıcısı, ana katman blok zincirine bağlı olarak kendi yan blok zincirinde faaliyet gösterir. Bu her uygulamanın da daha efektif bir şekilde uyarlanmasını sağlar. Bu geliştiricilere ise çeşitli fiyat paradigmalarının arasından seçim yapma şansı verir. Bu hak da kullanıcılara herhangi bir ödeme yapmadan sınırsız bir şekilde işlem yapma olanağı sunar.

Chromia Platformu Geliştiricileri ve Proje Ekibi

Bu platformun öncü geliştiricileri Or Perelman, Henrik Hielte ve Alex Mizrahi’den meydana gelmektedir. Bu üç geliştiricinin de kendi alanlarında muazzam eserleri mevcuttur. Bu yazılımcıların kökleri Bitcoin ve Ethereum’un ilk zamanlarına dayanmaktadır. Çeşitli kürsülerde akademik makaleler yayınlayan geliştirici ekip daha sonraki zamanlarda adı ortaya çıkacak ‘token’ adını, kavramını ortaya atan ve geliştiren ilk proje sahiplerinden kilit baş rol oyuncularındandır.

Chromia (CHR) Hangi Borsalarda Listeleniyor ?

Chromia şu anda başlangıçtan günümüze var olan popülaritesini koruyan platformlardan olan Binance, Mandala Exchange, CoinTiger, Huobi Global gibi borsa devlerinde aktif olarak erişebilirsiniz. CHR coin fiyatı şuanda yazımızı hazırlarken 0.83 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Katman-1 ve Katman-2 verilerine altrnatif yollarla çözümler getiren platform önümüzdeki dönemlerde de adını bize sıkça duyuracak hamlelerde bulunacaktır. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Piyasalar

Son Yazılar

Önceki İçerikLivepeer (LPT) Nedir ?
Sonraki İçerikStacks (STX) Nedir ?

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz