Celsius platformu iflasını ilan etti

Haftalarca süren zorluklar ve borçlarını sabit paralarla kapatmayı başarmış olsa bile, Celsius şirketi iflasını ilan etti. Bunun şirket ve müşterileri için ne anlama geldiğine derinlemesine bakalım.

Celsius’un zorlukları iflasla sonuçlanıyor

Celsius’un sorunları Haziran ortasında başladı: Platform, kripto para çekme ve transferlerini askıya aldığını ve ekosistemde bir şok dalgası yarattığını duyurdu. Temerrüt söylentileri ayın başından beri yayılıyordu.

Celsius, kullanıcılarına çok yüksek getiriler sunarak ateşle oynadı: onları onurlandırmak için fonlarını özerk piyasa yapıcılarda kullandı. Başka yerlerde, Celsius’un 1 ETH değerinden düşen stEH tokenine maruz kalması yangına yakıt eklenmesine yardımcı oldu.

Ancak son haftalarda Celsius, alacaklılarına ödeme yapmaya başlamıştı. Örneğin, bu haftanın başlarında platform, Aave‘ye USDC olarak 20 milyon dolar ödedi. Ayın başlarında Maker, DAI’de 41 milyon dolar aldı. Çarşamba günü, platformun tüm stablecoin borçlarını geri ödemeyi başardığını öğrenmiştik.

Peki ya kullanıcılar? İkincisi, fonlarının onları telafi etmek için değil, Celsius’u kurtarmak için kullanıldığından korkuyordu. Şu anda para çekme işlemleri hala engelleniyor. Celsius’un dün gece iflas ettiğini ilan etmesindeki sert tepkilerin nedeni de bu.

Geçen hafta Voyager Digital gibi, Celsius da  gönüllü bir “finansal yeniden yapılanma” sürecinden geçiyor. Somut olarak, bu, fonların geri kazanılmasını en üst düzeye çıkarmak için şirketin yetkili bir mahkeme önünde iflas ettiğini beyan ettiği anlamına gelir.

Celsius basın açıklamasında “ zor ama gerekli” bir karara işaret ediyor ve para çekme işlemlerinin askıya alınmasına geri dönüyor. Ona göre öncelik, müşterilerine eşit şartlarda davranmak olurdu.

Celsius, 167 milyon dolarlık likiditeye sahip olduğunu ve bunun bu iflas sürecinde operasyonları desteklemeye devam etmesine izin vereceğini belirtiyor. Çalışanlar maaş almaya devam edecek. Celsius’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky ise güven vericiydi:

Bu, topluluğumuz ve işimiz için doğru bir karar. Celsius’a bu süreçte rehberlik edecek güçlü ve deneyimli bir ekibimiz var. Eminim geriye dönüp baktığımızda […] bu anı, topluma hizmet etmek ve şirketin geleceğini güçlendirmek için kararlılık ve güvenle hareket ettiğimiz bir tanımlayıcı olarak kabul edeceğiz.

İyimser sözler, ancak fonları haftalardır bloke olan Celsius kullanıcılarını yatıştırmak için muhtemelen yeterli olmayacak. Bir kredi devinin bu düşüşü, her durumda, ekosistemin şu anda yaşadığı krizin boyutunu gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz