CeDefi Nedir? – Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugüne kadar dünyada kripto para ile ilgilenen 300 milyondan fazla insan ve bu yeni teknolojileri profesyonel amaçlarla kullanan 18.000’den fazla şirket var.

Kriptoların bu kadar çekici olmasını açıklamanın ana nedeni, şüphesiz karlılıkları ve likidite yaratmanın çeşitli araçlarıdır. Önceden en belirgin strateji, varlıklarınızı tutmak ve ardından bunları doğru zamanda satmaksa, şimdi Move To Earn (M2E), merkezi ve merkezi olmayan platformlar, metaverse gibi çok daha fazla olasılık var.

CeDefi nedir? onu anlatmadan önce borsa platformlarının avantajları, dezavantajlarına ve risklerine bir bakalım. Bunları anladığımızda CeDefi kafamızda daha da iyi şekillenecektir.

Kripto para platformlarının avantajları ve dezavantajları

İki tür ticaret platformu mevcuttur. Bir yanda Binance gibi merkezi finansı bir araya getiren CeFi platformları, diğer yanda merkezi olmayan finans için DeFi. Çalışma mekanizmalarında çok farklı olan her türün avantajları ve dezavantajları vardır.

Bu nedenle, merkezi olmayan platformlar her zaman merkezi platformlardan daha değişken olma eğiliminde olmuştur. Bu nedenle, CeFi’in pazarın en istikrarlı, en güvenilir göründüğü değişim platformları olmaya devam ettiğini görmek şaşırtıcı değil. Öte yandan, DeFi borsa platformları daha değişkendir. Daha fazla riski temsil ederler, ancak maruz kalınan riskler üzerinde çok daha yüksek getiri oranları sağlayabilirler.

Bu platformların işletim sistemini anlamak nispeten basittir. Bir kişi kripto para birimini CeFi tipi bir platforma yerleştirdiğinde, bu kriptoları sabit geri ödeme oranlarına göre kullanır. Bu, bakımı modelin istikrarına katkıda bulunan bir finansal döngü oluşturur. DeFi platformları ise değişken (sabit olmayan) faiz oranlarının kullanımına dayanmaktadır. Likidite havuzunun büyüklüğüne veya token ihraç oranına bağlı olarak değişme eğilimindedirler. Her şey akıllı sözleşmeler kullanılarak düzenlenir.

Defi platformlarının riskleri nelerdir?

Yüksek getiri potansiyeline rağmen birçok risk barındıran bir sistemdir. Gerçekten de, bir DeFi platformu popülerlik kazandığında, kaçınılmaz olarak daha yüksek getiri arayan daha fazla yatırımcıyı çekecektir. Ancak platform doygunluğu, likidite havuzlarındaki likidite miktarını artırabilir ve bu da performansı etkileyebilir.

Bu, faiz oranları sabit olduğu için bir CeFi platformunda gerçekleşmesi muhtemel olmayan bir senaryodur. Bu tür platformların her biri, sermayesini feda ederek veya borç verenler için mevduat miktarını sınırlayarak faiz oranlarını koruma yeteneğine sahiptir.

Üstelik DeFi platformlarının oluşturduğu riskler sorununun yanı sıra, yeni başlayanlar için anlamaları da daha zor. Bu nedenle, çok az sayıda yeni gelen, merkezi olmayan finansla ilgilenmeyi seçiyor.

CeFi platformlarının riskleri nelerdir?

Halihazırda bulundukları gibi, merkezi platformlar modellerinde çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Aslında, sabit faiz oranlarını korumak istiyorlarsa, sermayelerini farklı varlık türleri arasında dağıtmaları gerekir.

Bu varlıklar, çeşitli DeFi benzeri protokollerin yanı sıra sabit paralar ve hatta kripto kredileri gibi likit varlıkları içerir. Bu platformların kalıcı olarak sabit faiz oranları sunmasına etkin bir şekilde izin verdiği için işe yarayan bir çözüm.

Ancak, bu stratejinin en büyük dezavantajı, büyük risklerle gelmesidir. Gerçekten de, belirli kriptolarda öngörülemeyen bir olay meydana gelir gelmez, her merkezi platform, sermayesinin büyük bir bölümünü kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Kullanıcıların fonlarını ve cüzdanlarını riske atabilecek bir durum. Son zamanlarda Voyager gibi birkaç platformda gördüğümüz bir şey.

Ayrıca, bir kişi kripto para birimlerini merkezi bir platforma yerleştirmeyi kabul ettiğinde, varlıklarını üçüncü bir tarafa emanet etmeyi de kabul eder. Bu üçüncü taraf daha sonra varlıklarınız üzerinde tam kontrol sahibi olacak ve onlarla ne isterse yapabilir. Öte yandan, bir DeFi platformuna yatırım yaptığınızda kontrol sizde olur.

Bu nedenle, CeFi’nin kripto para birimleri dünyasında sürdürülebilir yatırımlar için birçok fırsat sunduğu doğru olsa da, işletim mekanizması gerçekten kullanıcılarının çıkarına değildir. Sabit faiz oranı modeli, kullanıcılarının daha yüksek getiri elde etmesine ve finansal istikrarı korumasına kesinlikle yardımcı olabilir, ancak tüm sistemi en ufak bir kriz karşısında her zaman risk altındadır. Bu nedenle CeFI’nin merkezi olmayan DeFi platformlarının halihazırda sunduğu şeffaflığı benimsemesi acildir.

Bu nedenle CeDeFi birleşme mekanizmasını uygulama fikri ortaya çıkmıştır. Şimdi CeDeFi nedir? öğrenme zamanı.

CeDeFi nedir?

CeDeFi, kripto para birimi endüstrisinde nispeten yeni bir kelimedir. Terim, aynı anda merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan bir finansal sistemi ifade eder. Temel konsept oldukça basit: DeFi ve CeFi’nin güçlü yanlarını birleştirirken dezavantajlarını en aza indirmek. Böylece kağıt üzerinde CeDeFi, CeFi’nin temel taşı olan güvenliği kullanırken DeFi’nin sunduğu yenilik ve yeni finans ürünlerini bir araya getiriyor.

Bu nedenle CeDeFi, esas olarak amacı web üzerinden mevcut olan çok çeşitli merkezi finansal sistemlerden yararlanmak olan bir hibrit sistemdir. Bununla birlikte, merkezi olmayan platformların taktiklerini de koruduğu için diğerlerinden sıyrılıyor.

Konsept, merkezi finansal işlemlerin daha güvenli, ölçeklenebilir ve şeffaf olduğu bir ekosistem oluşturmak için kullanılmıştır. CeDeFi, daha iyi çalışan bir sistem üretmek için her iki dünyanın en iyilerini (CeFi ve DeFi) birbirine bağlar. Birçok işletme, geleneksel finansal düzenleyici yönergelere bağlı kalırken, en son finansal çözümleri test etmek için bugün CeDeFi’yi kullanmak istiyor.

CeDeFi avantajları

CeDeFi, tüm kripto para birimi endüstrisini değiştirme potansiyeline sahip yepyeni bir getiri sistemidir. Muazzam uygulaması, sektörün hala karşı karşıya olduğu en acil sorunların birçoğunu çözmeye hizmet edecek ve böylece kriptoların toplu olarak benimsenmesini teşvik edecektir.

Kullanıcılarına, farklı platformların kripto topluluğu için daha sürdürülebilir pasif gelir (stake) oluşturmasına olanak tanıyan kontrollü ancak şeffaf bir varlık yönetimi modeli sunar.

Ayrıca CeDeFi, yatırımcılar için ilgi çekici görünüyor çünkü çok daha güvenli ve kademeli olarak gelişebiliyor. Dijital varlıklar üzerinde daha fazla güvenlik ve kontrol sağlamak için pratik bir çözüm sunan bir sistemdir.

Böylece, bu ortam aracılığıyla para kazanmak isteyen tüm kullanıcılar, sonunda bu değişken piyasa ile ilişkili riskleri azaltabilecektir. Tek yapmaları gereken, DeFi stratejileri sayesinde varlıklarının staking yoluyla pasif getiri elde edeceği CeDeFi platformlarını kullanmak. Tabii ki, bu model nispeten yeni ve önümüzdeki yıllarda kendini kanıtlaması için zaman verilmesi gerekecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz