Brent Petrol 113 Dolara Kadar Yükseldi

Yoğunlaşan Ukrayna ihtilafı ortasında Rus bankalarına yönelik ağır yaptırımların ardından arz kesintisi korkuları artarken, tüccarlar zaten sıkı bir piyasada alternatif petrol kaynakları aramaya çalışırken petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi.

Petrol fiyatı Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

Brent ham petrol vadeli işlemleri 8 dolar kadar yükseldi ve varil başına 113.02 dolar ile Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve 0804 GMT ile 111.75 dolara geriledi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, daha önce Ağustos 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, varil başına %7 artışla 110.67 dolara yükseldi.

Salı günü Exxon Mobil, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali sonucunda Rusya petrol ve gaz operasyonlarından çıkacağını söyledi. Karar, firmanın Rusya’nın Uzak Doğusundaki Sahalin Adası’ndaki büyük üretim tesislerini yönetmekten çekildiğini görecek.

Aynı zamanda, Batılı güçler doğrudan enerji ihracatına yaptırım uygulamazken, New York ve ABD Körfezi’ndeki merkezlerdeki ABD’li tüccarlar Rus ham petrolünden kaçınıyor.

En iyi petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın Nisan ayında Asya için ham petrol fiyatlarını keskin bir şekilde artırabileceğini söyledi, ticaret kaynakları, küresel arzın Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaynaklanan finansman ve nakliye sorunları nedeniyle daralmasıyla çoğu kalitedeki farklılıkların tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı üye ülkeleri tarafından Salı günü üzerinde anlaşmaya varılan 60 milyon varil petrolün koordineli bir şekilde serbest bırakılması, piyasa kazançlarını sınırladı, ancak analistler bunun yalnızca arz cephesinde geçici bir rahatlama sağlayacağını söyledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubundan gelen son veriler, piyasadaki sıkılığın altını çizerek, ABD ham petrol stoklarının 25 Şubat’ta sona eren haftada 6,1 milyon varil düştüğünü gösterdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here