Bitcoin’i Yasal Para Birimi ilan Eden El Salvador’a, IMF’den Uyarı Geldi!

Uluslararası Para Fonu, El Salvador’u, Orta Amerika ulusunun ekonomisi için büyük riskler içerdiğini söyleyerek, yasal para birimi olarak Bitcoin’i artık kabul etmemesi gerektiğini söyledi.

IMF, tavsiyeleri, hükümeti borcunu ödemek için 1,3 milyar dolarlık kredi isteyen El Salvador ile müzakereler yaptıktan sonra yaptı.

Para fonu, Eylül ayında dünyada ABD dolarının yanında yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’i kabul eden ilk ülke olan El Salvador’un “sürdürülemez bir yolda” olduğunu söyledi. IMF yönetim kurulu, El Salvador’un Bitcoin’i kabul etmesinin ülkenin finansal istikrarı, finansal bütünlüğü ve tüketici korumasının yanı sıra ilgili mali koşullu yükümlülükler için yeni riskler oluşturduğunu söyledi.

Dünya kuruluşuna göre, mevcut politikalar devam ederse, ülke ekonomisi 2026 yılına kadar GSYİH’nın yüzde 96’sına eşit kamu borcuyla yüklenecek.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, sosyal medyada kriptoyu lanse etme konusunda sesini yükseltti. Geçen Cuma, 40 yaşındaki Bukele, Twitter’da hükümetinin 15 milyon dolar değerinde 410 bitcoin satın aldığını bildiren bir mesaj yayınladı. Başkan, özellikle kripto piyasası geçen hafta önemli ölçüde düşmesinden sonra, para birimini “gerçekten ucuz” satın almayı başardığıyla övündü.

El Salvador, 15 Milyon Dolar Karşılığında 410 Bitcoin Daha Satın Aldı

Bukele, kripto para sahiplerinin genel olarak paylaştığı bir internet şakasının parçası olan bir McDonald’s çalışanı üniformasıyla gösteren bir meme fotoğrafı yayınlayarak bu büyük düşüşe tepki gösterdi.

El Salvador’un dijital para birimi portföyünün, toplamda 1.500’den fazla Bitcoin yani 57 milyon dolardan fazla olduğu söyleniyor. Bukele, ülke nüfusunun yüzde 70’ini finansal sisteme entegre etmeye yardımcı olmak için gerekli bir araç olarak Bitcoin’i benimseme kararını savundu.

Güney Amerika ülkesinin, Bitcoin’i benimsemesi, ücretsiz işlemler sunan sanal cüzdanı Chivo’nun piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi. Chivo ayrıca Salvadorluların yurtdışında yaşayan ve çalışan vatandaşlarından gelen havaleleri kabul etmesini de kolaylaştırıyor.

Ancak birçok Salvadorlu, bilgisayar korsanlarının başkalarının e-cüzdanlarına girmek ve hükümet tarafından sunulan 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin’i talep etmek için kişisel verileri kullandığı kimlik hırsızlığı vakaları bildirdi.

Salı günü yaptığı açıklamada IMF, Chivo’yu “finansal katılımı artırabilecek” bir kavram olarak övdü, ancak hükümetin “katı düzenleme ve gözetim” uygulaması gerektiğini de ekledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here