Bitcoin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ayın en düşük seviyesine indi

Bitcoin, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’daki çeşitli şehirlere füzeler fırlatması, kıyılarına asker indirmesi ve daha riskli varlıkların satılmasına yol açmasının ardından Perşembe günü bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin %7,9 düşerek 34.324 dolara geriledi ve 24 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesiydi ve en son %5,3 düşüşle işlem görüyordu. Tipik olarak Bitcoin ile birlikte hareket eden altcoinlerde düştü ve Ethereum %10,8’e kadar değer kaybetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğuda özel bir askeri operasyona izin verdi. Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve müttefiklerinin saldırıların ardından Rusya’ya “ağır yaptırımlar” uygulayacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle küresel hisse senetleri de değer kaybediyor

Küresel hisse senetleri ve ABD tahvil getirileri düşerken, yatırımcılar güvenli liman varlıkları olarak algıladıkları için dolar, altın ve petrol fiyatları yükseldi. Sadece Avrupa hisseleri %3 düştü.

Kripto para birimi savunucuları, Bitcoin’in jeopolitik gerilimlerden güvenli bir sığınak olarak hareket ettiğini söylese de, genellikle diğer riskli varlıklarla birlikte hareket eder. Perşembe günkü düşüşü, Kasım ayında %50’yi geçerek 69.000$’lık bir rekora ulaşmasından bu yana düşmeye devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz