Bitcoin düşmeye devam ediyor ve piyasada karamsarlık hüküm sürüyor

Bitcoin, başlıca kripto borç veren Celsius Network’ün para çekme işlemlerini dondurması ve ABD’de keskin faiz oranlarındaki artış beklentisinin volatil varlık sınıfını sarsmasıyla başlangıçta 18 ayın en düşük seviyesine düştükten sonra Salı günü de düşüşlerine devam etti.

Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 20.816 dolara düştükten sonra toparlamaya çalışıyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Pazartesi günü %15 düştü ve Mart 2020’den bu yana en büyük bir günlük düşüşü kaydetti.

Bitcoin bu yılın yaklaşık yarısı ve yalnızca Cuma gününden bu yana %20’nin üzerinde düşüş yaşadı

Kasım ayında 69.000 dolarlık rekor yüksek seviyesinden bu yana, yaklaşık %70 oranında düştü. New Jersey merkezli Celsius, Pazartesi günkü bir blog yazısında, aşırı piyasa koşullarına atıfta bulunarak, hesaplar arasında para çekme ve transferleri dondurduğunu, “biz varlıkları korumak ve korumak için adımlar atarken, likidite ve operasyonları istikrara kavuşturmak için” dedi.

Celsius Platformu Kripto Para Çekme ve Transferlerini Askıya Aldı

Geçen haftaki yüksek ABD enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın daha keskin faiz artırımı beklentileriyle birleşen bu hareket, kripto para piyasasının değerini Ocak 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına itti.

Bitcoin hareketlerini takip etme eğiliminde olan daha küçük kripto para birimleri de keskin kayıpları geri aldı. Ethereum fiyatı, %10’a varan bir kayıpla, 15 ayın en düşük seviyesi olan 1.075 dolara düştükten sonra %2,4 arttı. 

Kripto para yatırımcıları, Mayıs ayında terraUSD ve luna tokenlerinin çöküşüyle ​​zaten sarsılmıştı.

Kripto bağlantılı hisse senetleri de sert düşüş yaşıyor

Ve daha yüksek ABD enflasyonu, yatırımcılar riskli varlıkları terk ederken, S&P endeksinin dört gün boyunca düşmesiyle yalnızca kripto para birimlerini daha fazla değil, aynı zamanda diğer varlık sınıflarını da etkiledi. Kripto ile bağlantılı hisse senetleri özellikle sert darbe aldı.

Bitcoin satın alan yazılım firması MicroStrategy %25,2, kripto para borsası Coinbase Global ise %11,4 değer kaybetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz