Bitcoin’de bu hafta takip edilmesi gereken önemli noktalar

Bitcoin için yeni bir hafta başlıyor, ancak her şey, bir kararsızlık evresine saplanıldığını ve şu an için durumun çok az değişeceğini gösteriyor.

Özellikle, günlük grafik, Bitcoin fiyatının 27 Ağustos’tan bu yana 19.500 ila 20.500 dolar arasında dar bir aralıkta kilitli kaldığını görüyoruz. Son aylarda kripto para biriminin durumu göz önüne alındığında anormal derecede düşük bir oynaklık var ve bu da Bitcoin için 20.000 dolar eşiğinin kilit önemini doğruluyor.

Bu hafta Bitcoin fiyatı için destek ve direnç seviyeleri

Her şeyden önce, kripto para biriminin son aylarda birkaç kez destek veya direnç görevi gören 22.000 dolarlık bölgeyi geçmesi gerekecek. Ardından, şu anda 22.260 dolar ve 22.840 dolar olan 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalar, bir sonraki direnci 25.000 dolar olarak gösteriyor.

Aksine, Bitcoin fiyatı düşmeye devam ederse, dikkate alınması gereken ilk potansiyel destekler olacak olan 19.000 dolar ve 18.000 dolarlık psikolojik eşiklerin yanı sıra bu yılın en düşük seviyesi olan 17.600 dolar seviyelerine dikkat edilmeli. Bu seviyelerin altında da Kasım 2020’den bu yana temas edilmeyen 15.000 dolar seviyesi bulunuyor.

Bitcoin’i yoğun bir hafta bekliyor

Teknik tarafın yanı sıra, Bitcoin ticareti yapan yatırımcıların bu hafta birkaç ekonomik olayı dikkate alması, takip etmesi gerekecek. Nitekim, Çarşamba günü Euro bölgesinin 2. Çeyrek GSYİH’sini beklerken, Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı da oldukça önemli.

Bu bağlamda, son haftalarda ECB’nin çeşitli üyelerinin çok sayıda şahin açıklamalarının, piyasayı bu hafta için ECB’nin %0,75’lik bir faiz artışı tahmin etmesine yol açtığını ve bunun Bitcoin üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtmek gerekir.

Fed söz konusu olduğunda, bu hafta, Jerome Powell da dahil olmak üzere merkez bankası üyelerinden, bir sonraki Fed toplantısına ilişkin beklentiler yoluyla Bitcoin’i de etkileyebilecek çeşitli müdahaleler bekleniyor.

Gerçekten de, ister Fed ister ECB olsun, büyük merkez bankalarının faiz oranlarındaki artış, risksiz yatırımların getirilerini artırdığı ve yatırımların karşılaştırmalı çekiciliğini azalttığı için Bitcoin için düşüş faktörü olarak kabul edilmelidir.

Özetlemek gerekirse, Bitcoin grafiği bağlamı bu nedenle bu haftanın başında oldukça belirsiz, ancak önümüzdeki birkaç günün yoğun ekonomik programı işleri tersine çevirebilir, dikkatli bir şekilde takip edilmesinde fayda var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz