Bitcoin çöküşü: Kripto piyasası bu hafta çökecek mi?

Hafta, 18.000 dolar eşiğine yaklaşan Bitcoin için kötü bir başlangıç ​​yaptı ve kripto para birimi yüksek riskli bir haftanın başlangıcında 24 saatte %8 ve 7 günde %16’dan fazla düşüş kaydetti.

Beklenenden daha yüksek ABD enflasyon rakamları karşısında geçen Salı günü Bitcoin’in düştüğünü hatırlayın, bu şüphesiz Fed’i son derece şahin para politikasında ısrar etmeye itecek. Bununla birlikte, BTC/USD daha sonra dün gece düşüş yaşanmadan önce 20.000 dolar kilit eşiğinde istikrar kazandı.

Şimdilik, Bitcoin 18.270 dolarda dibe vurdu, ancak kripto teknik açıdan herhangi bir toparlanma belirtisi göstermediğinden ve tüccarlar ilk başta temkinli oluyor.

Görünürde başka bir büyük Fed faiz artışı…

Hiç şüphesiz Bitcoin ve genel olarak finans piyasaları için haftanın en önemli olayı Çarşamba günkü Fed toplantısı olacak. Çoğu ekonomist, Federal Rezerv’in oranları 75 baz puan artırmasını bekliyor. Bununla birlikte, geçen hafta açıklanan ABD enflasyon verileri nedeniyle, piyasa 100 baz puanlık bir faiz artışı ihtimaliyle fiyatlamaya başladı.

Bu yazının yazıldığı sırada, para piyasaları 100 baz puanlık bir faiz artışı için %21 şansla fiyatlanıyor. Bu, 1980’lerin başından bu yana en büyük faiz artırımı olacak. Fed oranlarını %1 artırırsa, Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasasında çok keskin bir düşüş bekleyebiliriz.

Tersine, Fed oranları yalnızca 75 baz puan artırırsa, BTC’de bir rahatlama rallisi mümkün olacaktır. Merkez bankası faiz artışlarının yatırımcıları finansal piyasalarda daha az risk almaya teşvik ettiğini ve mükemmel bir spekülatif varlık olarak Bitcoin’in doğrudan etkilendiğini unutmayın.

ABD Dolarının gücü BTC/USD için de bir engel

ABD dolarının evrimi, Bitcoin fiyatının gelişimini tahmin etmeye çalışırken de büyük önem taşıyor. Ancak dolar endeksine göre ölçülen dolar şu anda 110 puan civarında 20 yılı aşkın bir zirveye yakın.

Doların bu gücü, yılın başından beri Fed’in özellikle agresif para politikasıyla bağlantılı. Ancak, Fed’in enflasyon kontrol altına alınana kadar ivmesini korumayı planladığı da bilinen bir gerçektir. Bu, doları desteklemeyi ve böylece Bitcoin fiyatı üzerinde bir miktar baskıyı sürdürmeyi vaat ediyor.

Ethereum, Merge’in ardından değerinin dörtte birini kaybetti

Geçen hafta Ethereum, iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı sistemine geçişini doğruladı. Temelde çok olumlu olan bu olay, piyasa tarafından dikkatle takip ediliyordu.

Bu, bu makalenin yazıldığı sırada bir hafta içinde yaklaşık %25’lik bir düşüş gösteren Ethereum fiyatında çok güçlü bir düzeltmeyle sonuçlandı. Açıkçası, piyasadaki en önemli ikinci kripto para biriminde böyle bir düşüş, aynı zamanda Bitcoin için olumsuz bir faktördür ve bu nedenle Ethereum’un düşüşü de BTC’nin yönünü doğru bir şekilde tahmin etmek için bu hafta izlenmesi gereken bir konudur.

Uzun vadede tüm zamanların en yüksek seviyesinde tutulan BTC miktarı

Bitcoin blok zinciri verilerinin Holder’ların hala pozisyonlarına bağlı olduğunu gösterdiğine işaret eden olumlu bir bilgi ile bitirelim.

Blockchain veri firması Glassnode tarafından bugün sağlanan analiz, gerçekten de uzun vadede tutulan Bitcoin miktarının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13.62 milyon BTC’ye ulaştığını gösteriyor.

Bu kadar uzun süre saklanan Bitcoin’lerin istatistiksel olarak sahipleri tarafından satılma olasılığı çok daha düşüktür. Sonuç olarak, uzun vadeli tutulan Bitcoin miktarının artması, dolaşımdaki arzda bir azalma olarak analiz edilebilir. Bu nedenle, Bitcoin için mekanik olarak bir yükseliş faktörüdür.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz