Bitcoin 50.000 Dolar Altında Kalmaya Devam Ediyor

Bitcoin, hafta sonu boyunca kripto piyasalarından 400 milyar dolardan fazla dramatik bir düşüşün ardından Pazartesi günü de düşüşleri sürdürdü. Dünyanın en büyük kripto para birimi, Coinbase borsasında sabah 5,35 ET itibariyle %3,7 düşüşle 47,585 dolara geriledi.

Bitcoin, Cuma günü 57.000 doların üzerindeyken Cumartesi günü 42.000 dolara kadar düştü. Pazartesi itibariyle, dijital varlığın oynaklığının altını çizerek, 69.000 dolara yakın olan Kasım rekorunun yaklaşık %30 altında kaldı.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum fiyatı, Pazartesi günü Coinbase’de %6,4 düşüşle 3.951 dolara geriledi. O da Cumartesi günü düştü ve bir miktar toparlanmadan önce 3.570 dolara kadar düştü.

Coinmarketcap’a göre, hafta sonu düşüşü, küresel kripto para birimi alanından 400 milyar dolardan fazla sildi ve tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri Pazartesi günü 2,6 trilyon dolardan 2,2 trilyon doların altına düştü.

Omicron koronavirüs varyantı ve FED kripto piyasasını tedirgin etti

Yeni Omicron koronavirüs varyantı, Federal Rezerv’in para politikasını sıkılaştırma şansının artması ve ABD ekonomisinden gelen karışık sinyaller dahil olmak üzere endişelerin bir kombinasyonu, yatırımcıların sinirlerini bozdu. Analistler, kripto para çöküşünün, tüccarların genellikle türevler (insanların bir varlığın yönüne sahip olmadan yatırım yapmalarına izin veren sözleşmeler) ve borç para aldığı piyasaların yapısı tarafından daha da kötüleştiğini söyledi.

Fiyatlar Cuma günü düşmeye başladığında, birçok borsa, kayıpları karşılamak için ellerinde yeterli paraya sahip olduklarından emin olmak için tüccarların pozisyonlarını “tasfiye etmeye” başladı ve bu da piyasadaki aşağı yönlü baskıyı artırdı.

Solana, Binance coin ve Cardano gibi önemli kripto para birimleri de hafta sonu düşüşün ardından Pazartesi gününe düşüşle devam ettiler.

Tüm bu düşüşlere rağmen, Bitcoin fiyatı yıldan yıla yaklaşık %62 yükselirken, ethereum %430’dan fazla yükseldi. Ancak analistler, ekonomik politika yapıcılar pandeminin bir sonraki aşamasına geçerken, önümüzdeki aylarda kripto para birimleri için inişli çıkışlı olmasını bekliyorlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz