Bitcoin 3 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Ağustos ayının son günlerini ve Eylül ayının ilk günlerini 20.000 dolar civarında dar bir aralıkta stabilize ederek geçirdikten sonra, Bitcoin keskin bir düşüş yaşadı ve düşüşünü şimdilik 18.540 dolara kadar derinleştirdi. Bu 19 Haziran’dan bu yana en düşük seviye. Yazma sırasında, BTC/USD 24 saatlik %6 ve 1 haftalık %7.15 düşüş gösteriyor.

Birçok faktör bu hafta Bitcoin fiyatını tehdit ediyor

Bitcoin fiyatındaki bu zayıflığın temel nedenleri ile ilgili olarak, ECB’nin yarın faiz oranlarını %0,75 artıracağını görme ihtimali veya Fed’in son zamanlarda bunu gerçekleştireceğine dair verdiği garantiler gibi birçok faktörün rol oynadığına dikkat edilmelidir.

Bu hafta genel piyasa risk iştahı üzerinde ağır basan bir diğer faktör de Rusya’nın Kuzey Akım 1 gaz boru hattını kapatması ve Avrupa’nın enerji krizini yaşayan Avrupa’ya gaz dağıtımını durdurmasıydı.

Şu anda düşüşte olan ve son aylarda Bitcoin ile güçlü bir korelasyon içinde olan ABD hisse senetleri de dünden beri BTC/USD’nin düşüşünde rol oynuyor. Bitcoin’in baskınlık oranının dün 4 yılın en düşük seviyesine ulaştığını belirtmek de ilginçtir.

Diğer büyük kripto para birimlerine gelince, Ethereum’un bir günde %8,7’lik bir düşüş kaydederek İlk 10’daki en büyük düşüşü kaydettiğini ve onu Cardano’nun yakından takip ettiğini belirtmek gerekir. Dünden bu yana %8 değer kaybetti.

Kısa vadede, grafik analiz yoluyla tanımlanabilecek ilk potansiyel destekler, 18.000 dolarlık psikolojik eşik, ardından bu yılın en düşük seviyesi olan 18 Haziran’daki 17.600 dolar seviyesi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz