Bitcoin, 18 ayın en düşük seviyesi olan 25.000 doların altına düştü

Yatırımcılar küresel piyasalardaki düşüş karşısında riskli varlıklardan kaçındıkça Bitcoin Pazartesi günü 25.000 doların altına düştü ve 18 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dünyanın en popüler kripto para birimi, yaklaşık yüzde 10 düşüşle 24,692 dolara ulaştı ve en son Aralık 2020’de görülen bir seviyeye ulaştı.

Dünya borsaları, verilerin ABD enflasyonunun kırk yılın en yüksek seviyesini gösterdiği ve durgunluk korkularını artırdığı Cuma gününden bu yana düştü.

Kripto para piyasasının değeri 1 trilyon doların altına düştü

CoinMarketCap veri sitesine göre, kripto para piyasasının değeri Pazartesi günü Ocak 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştü ve 926 milyar dolara ulaştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, gün içinde %9’dan fazla düşüşle 18 ayın en düşük seviyesi olan 23.950 dolara düştü.

Bitcoin 2020’den beri en düşük seviyede, Celsius platformu para çekme işlemlerini donduruyor

Celsius Network, kripto para birimini kendisine yatıran müşterilere yüksek faiz oranları vaat ediyor ve komisyon karşılığında diğer “kripto” piyasası şirketlerine veya yatırımcılara kripto para ödünç veriyor. Şirket, Kasım ayında, ikinci Kanada emeklilik fonu da dahil olmak üzere yatırımcılardan 750 milyon dolar (716 milyon euro) topladı.

Blogunda, “biz varlıkları korumak ve korumak için önlemler alırken, likiditeyi ve operasyonları istikrara kavuşturmak için” hesaplar arasındaki para çekme ve transferleri dondurduğunu açıkladı.

Celsius Platformu Kripto Para Çekme ve Transferlerini Askıya Aldı

Kripto para kredisi, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde finansal düzenleyicilerin dikkatini çeken istikrarlı bir büyüme gördü. Mayıs ayı ortasında Celsius Network, web sitesine göre 8,2 milyar dolar kredi ve 11,8 milyar dolar varlık açıkladı.

Aynı zamanda, kripto varlık piyasaları, birçok yatırımcının yüksek enflasyon bağlamında en riskli görülen varlıklardan ayrılması ve faizdeki hızlı artışla bağlantılı olarak, birkaç aydır yeni bir şiddetli türbülans bölgesinden geçiyor.

En iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin, Celsius’un açıklamasının ardından düşüşünü derinleştirdi ve Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ethereum fiyatı, %13,78 oranında düşüşle 1,235,47 dolara kadar geriledi. Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyesi.

Kripto piyasasında yılın başından bu yana devam eden düşüşler

Kripto piyasası yılın başından beri istikrarlı değil, ancak özellikle Mayıs ayının başından beri düşüşler devam etti. Her şey büyük kripto para birimlerinde büyük bir düşüşle ve ardından Terra Luna ekosistemini yok eden saldırıyla başladı. Bu piyasa değer kaybetmeye devam etti ve kripto paraları da beraberinde aşağı çekti.

Geçen hafta düşüş, Mayıs 2021’e göre %8,6 artış gösteren enflasyon endeksi ile devam etti. Bu enflasyon rakamı 1981’den beri ulaşılamayan bir rakam. Yıllarca Bitcoin, daha geleneksel pazara karşı öngörülemez göründü ve lanse edildi. Görünüşe göre 2022’nin başından beri her şey o kadar değişti ki, 2020’den bu yana S&P 500 ve Nasdaq ile korelasyon endeksi hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Son olarak, şu an için kripto piyasası ve teknoloji piyasası el ele düşmeye devam ediyor ve bunun ne kadar ileri gideceğini bilmek zor. Özellikle Covid-19 döneminin hala geçerli olduğu bir ortamda, Ukrayna’daki çatışmanın belirsizliği veya Terra Labs’ın stabilcoin UST’nin çöküşüyle ​​ilişkisinden bu yana hüküm süren güvensizlik.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz