Birleşik Krallık, kripto para ve NFT’ler sayesinde dünya lideri olmak istiyor

Düzenleyicilerin isteksizliğine rağmen, İngiliz hükümeti kripto varlıkların vergilendirilmesini kolaylaştırma, stablecoinleri ödeme aracı olarak kabul etme ve blok zincirinin sunduğu olanakları test etme sözü verdi. Birleşik Krallık ayrıca kendi takas edilemez tokenini (NFT) çıkaracak.

İngiltere ödeme olarak stablecoinleri kabul ediyor

Birleşik Krallık, kripto para birimi sektörüne açılma konusunda kararlı. 4 Nisan 2022 Pazartesi günü yayınlanan bir basın açıklamasında, İngiliz hükümeti Birleşik Krallık’ı “kripto para birimlerinde teknoloji ve yatırım için küresel bir merkez” yapma niyetini açıkladı.

Bunu akılda tutarak, hükümet sektördeki şirketleri İngiliz pazarına çekmek için bir dizi önlem alacaktır. Birleşik Krallık, özellikle “İngiliz vergi sistemini daha rekabetçi hale getirmeyi” planlıyor.

Somut olarak, şirketler ve kullanıcılardan alınan vergileri azaltmak için değişiklikler yapılacak. İngiliz Hazinesi Ekonomi Sekreteri John Glen’e göre, İngiliz vergi sisteminin kripto varlık sektörü için daha uygun hale getirilmesi için büyük değişikliklere ihtiyacı olmayacak.

Bu gevşeme aynı zamanda İngiltere fon yöneticilerinin kripto para birimlerine girmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ek olarak, vergi sisteminin elden geçirilmesi, krediler gibi merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetlerinin Birleşik Krallık vergilendirmesine dahil edilmesini sağlayacaktır.

Girişimi sektördeki şirketlerin yaratacağı istihdamla gerekçelendiren Maliye Bakanı ve Hazine İkinci Lordu Rishi Sunak şöyle açıklıyor:

“Hedefim İngiltere’yi kripto varlık teknolojisi için küresel bir merkez yapmak. Bugün özetlediğimiz önlemler, işletmelerin bu ülkede yatırım yapabilmelerini, yenilik yapabilmelerini ve büyümelerini sağlamaya yardımcı olacak .”

Hükümet tarafından vaat edilen amiral gemisi önlemleri arasında stabilcoinlerin düzenlenmesi yer alıyor. Açıklamada, bu dijital para birimlerinin “Birleşik Krallık’ta tanınan bir ödeme şekli olarak kullanılmasının önünü açan düzenlemeye getirilmesi gerekiyor” denildi.

Fiili olarak, sabit paralar aracılığıyla mal ve hizmetler için ödeme yapmak mümkün olacak. Yetkililer, hangi kripto para birimlerinin etkileneceğini belirtmiyor. Rishi Sunak, Twitter hesabında şunları belirtiyor:

“Bu teknolojinin potansiyelini fark ederek ve onu düzenleyerek, finansal istikrarı sağlayabilir ve tüketicilere daha fazla ödeme seçeneği sunabiliriz.”

İngiliz hükümeti ayrıca, merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) durumunu da araştırdığını belirtiyor. Birleşik Krallık Hazinesi, yasalara uyumu izleyen bağımsız bir organ olan Hukuk Komisyonu’ndan devredilen kuruluşların yasal statüsünü gözden geçirmesini istedi. John Glen açıklıyor:

“Standartlarımızı düşürmeyeceğiz, ancak teknolojiden bağımsız yaklaşımımızı sürdüreceğiz. Sağlam ve etkili düzenlemelere sahip olmak yeniliği engellemez, teşvik eder.”

İngiltere 2022 yılında resmi bir NFT yayınlayacak

Birleşik Krallık burada durmaya niyetli değil. Hükümet, kripto para endüstrisine olan bağlılığını göstermek için, 2022 yazına kadar takas edilemez bir token (NFT) çıkarma sözü verdi. Ulusal para birimini basmaktan sorumlu olan Royal Mint, bu dijitalin oluşturulmasını denetlemekle görevlendirildi.

Son olarak hükümet, İngiliz finans piyasalarının işleyişini optimize etmek için blok zincirine güvenmeyi de hedefliyor. Ülkeye göre, blockchain “potansiyel olarak daha fazla verimlilik, şeffaflık ve esneklik elde etmek için verilerin merkezi olmayan bir şekilde senkronize edilmesini ve paylaşılmasını” sağlayabilir.

Hükümet şu anda blockchain olanaklarını test edecek bir altyapı üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda, devlet borç yönetimi bağlamında blok zincirinin ilgisini değerlendirmek için iddialı bir araştırma programı kurulacak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here