Binance, Rus hükümetine bağlı kullanıcı hesaplarını kapattı

Binance, Rusya-Ukrayna çatışması bağlamında Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlara uymak için Rus hükümeti ile ilgili kullanıcı hesaplarını sonlandırdı.

Binance, Rus hükümetinin akrabalarını engelliyor

Duyuru 28 Nisan 2022 Perşembe günü yapıldı. Binance, Rus yetkililerin akrabalarıyla ilişkili birkaç kullanıcı hesabını kapattı. Bu haber, Ukrayna ile savaşın başlamasından bu yana doğrudan Rusya’yı hedef alan daha geniş yaptırımların bir parçası.

Mart ayının başında birkaç hesap kapatılırken, bu hafta yeni bir kapatma dalgası yaşandı. Özellikle ABD Adalet Bakanlığı tarafından ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan Rus oligark Konstantin Malofeev’in oğluyla ilgili.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, bugün yayınlanan bir tweet’te haberi memnuniyetle karşıladı ve “Putin rejimine bağlı herkesin savaşın sonuçlarını hissedeceğini” söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline, Avrupa Birliği ve ABD’nin ülke ekonomisini kısıtlamayı ve savaşa devam etme kabiliyetini sınırlamayı amaçlayan bir dizi mali yaptırımı eşlik etti. Şimdilik, yaptırımlar Başkan Vladimir Putin’i caydırmayı başarmış gibi görünmüyor.

Binance, Avrupa yaptırımlarına uyuyor

Bu Rus-Ukrayna çatışmasının başlamasından bu yana, birçok siyasi figür, Rusya’nın kripto para birimleri aracılığıyla finansal yaptırımlardan kaçma yeteneğiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Ayrıca, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri, ticaret platformlarından Rusya’da ikamet eden tüm kullanıcıları engellemelerini doğrudan talep etmişti. Kripto para birimlerinin yaptırımlardan kaçmanın çok kötü bir yolu olduğuna karar vererek, büyük ölçüde etkisiz olduğu düşünülen bir talep.

Gerçekten de Binance CEO’su Changpeng Zhao CNN’e kripto para birimlerinin çok fazla izlenebilir olduğunu ve hükümetlerin işlem izleme yöntemlerini her geçen gün iyileştirdiğini ve bunun Rusların stratejisini tamamen işe yaramaz hale getireceğini söyledi.

Ancak, geçen hafta dünyanın önde gelen borsası bir dönüş yaptı . Avrupa kısıtlamalarına uymak için Binance, hesaplarında 10.000 Euro’dan fazla olan Rus kullanıcıların hesaplarını kesin olarak engellediğini duyurdu. Kripto topluluğunda ortak olmayan bir haber.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here