Bilmeniz Gereken Bitcoin ETF’leri

Hızla büyüyen Bitcoin ETF dünyası artık vadeli işlemlere dayalı kripto para birimi fonlarını içerecek. Kripto para birimleri piyasasında çılgınca alım ve satımlar durdurulamaz durumda ve birkaç vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’si hayata geçtikten muhtemelen daha da büyüyecek.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, 19 Ekim’de BITO sembolü altında lansmanı yaparak her şeyi başlattı. SEC bundan önce Bitcoin ETF’lerini onaylamakta tereddüt etmişti. Temmuz ayında düzenleyicinin onayını bekleyen 13 kadar başvuru olduğu söyleniyordu.

Bununla birlikte, yatırımcıların birçok başka seçeneği var. İşte bugün yatırımcılara sunulan  Bitcoin ETF’leri ve diğer kripto para birimi fonları.

ProShares Bitcoin Strategy ETF

ProShares Bitcoin Strategy ETF ( BITO Ekim 19 tarihinde 40.17 dolar), ABD’de ilk Bitcoin ETF’i oldu.

En başta dikkat edilmesi gereken en önemli şey, BITO’nun Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmamasıdır. Bunun yerine, nakit ödemeli, ön aylık Bitcoin vadeli işlemlerine, vadeye kalan en kısa süreye sahip sözleşmelere yatırım yapar. BITO’nun yatırım yaptığı vadeli işlem sözleşmeleri, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından düzenlenir. Bu sözleşmeler yalnızca Chicago Ticaret Borsası’nda işlem görür ve CME kurallarına tabidir.

ETF, nakit pozisyonlar için kısa vadeli yatırım araçları olarak ABD Hazine Bonosu ve Geri Alım Anlaşmalarına da yatırım yapabilir ve kaldıraç kullanabilir.

Bununla birlikte, BITO’nun onayı ETF endüstrisi için bir kilometre taşıdır. BITO, bir aydan daha kısa bir sürede 1,4 milyar dolarlık varlık biriktirdi.

Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

Valkyrie Bitcoin Strategy ETF, ProShares Bitcoin Strategy ETF’den üç gün sonra 25,01 dolar fiyatla başlatıldı.

BTF’nin kendisi BITO’ya çok benzer, çünkü doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmaz, ancak Cayman Adaları’ndaki bir yan kuruluş aracılığıyla Chicago Ticaret Borsası Bitcoin vadeli işlemlerinde yatırım yapar, bu nedenle yatırımcıların IRS ile K-1 formları doldurmaları gerekmez. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, işlemleri düzenler.

Geleneksel ve dijital varlık yönetiminde uzun yıllara dayanan deneyime sahip Tennessee merkezli alternatif bir varlık yöneticisi olan Valkyrie, halihazırda Bitcoin, Polkadot, Algorand ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri için güven sunuyor, ancak BTF, ilk kripto para birimi ETF’si. Bununla birlikte şirket, gelecek haftalarda vadeli işlem tabanlı ek Bitcoin ETF’leri başlatabileceğine inanıyor.

VanEck Bitcoin Strategy ETF

VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF, 60,69 dolar) ilk kez 15 günü ABD’de listelendi. VanEck’in Aktif Ticaret Başkanı Greg Krenzer, ETF’nin portföy yöneticisidir ve vadeli işlemler de dahil olmak üzere yirmi yıldan fazla ticaret deneyimine sahiptir. Bu iyi, çünkü XBTF (son birkaç ayda piyasaya sürülen diğer Bitcoin bağlantılı ETF’ler gibi) CME’de listelenen Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapıyor.

VanEck Dijital Varlıklar Ürün Direktörü Kyle DaCruz, “‘Fiziksel olarak desteklenen’ bir bitcoin ETF temel bir hedef olmaya devam ederken, yatırımcılara dijital varlık portföylerini oluştururken bu önemli aracı sağlamaktan çok memnunuz” diyor.

Global X Blockchain & Bitcoin Strategy ETF

16 Kasım’da başlatılan aktif olarak yönetilen Global X Blockchain & Bitcoin Strategy ETF ( BITS , 27.34 dolar), ETF sağlayıcısının blockchain ile ilgili ikinci ETF’sidir. Birincisi, birazdan değineceğimiz pasif olarak yönetilen Global X Blockchain ETF’dir (BKCH).

BITS, BKCH’de bulunan blok zinciri ile ilgili hisse senetlerine de yatırım yapar. Seçim için değerlendirilen hisse senetleri arasında dijital varlık madenciliği, blok zinciri ve dijital varlık işlemleri ile uğraşan şirketler ile blok zinciri uygulamaları ve yazılım hizmetlerine sahip şirketler yer alıyor.

Global X, Bitcoin ile ilgili hisse senetleri ve Bitcoin vadeli işlemleri arasındaki tahsisleri orta vadede eşit olarak bölerek danışmanların endişelerini giderebilecek yeni bir ETF ile her iki dünyanın en iyisine hizmet etmeye çalışıyor. Bu, Bitcoin’i tespit etmek için blok zinciri ETF’lerinden çok daha fazla korelasyon sağlarken önemli yuvarlanma maliyeti sorunlarını ortadan kaldırır.

Global X Dahili Danışmanı Matt Kunke, bir blog yazısında , şirketlerin 2021’de blok zinciri çözümlerine 6,6 milyar dolar harcamasının beklendiğini ve bunun 2020’ye göre %50 daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bu harcamanın 2024 yılına kadar yıllık 19 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Grayscale Bitcoin Trust

GBTC hisselerinin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksine dayalı olarak Bitcoin fiyatını takip etmesi amaçlanıyor. Şu anda, Grayscale Bitcoin Trust’ın her payı 0.00093535 bitcoin’i temsil ediyor, ancak bu sayı sabit değil. Bunun nedeni, bir ETF’den farklı olarak, GBTC gibi kapalı uçlu tröstlerin, dayanak varlıklarına indirimli veya primli işlem yapabilmeleridir.

2013 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana (Bitcoin Investment Trust olarak) GBTC için durum böyle olmuştur. Bugün, Grayscale Bitcoin Trust, Trust tarafından tutulan bitcoinlerin NAV’sinde %14 indirimle işlem görüyor, yani etkin bir şekilde bitcoin satın alıyorsunuz.

Grayscale Investments, 38 milyar dolardan fazla dijital para birimini yönetiyor ve bu varlıkların çoğunu bitcoinler temsil ediyor. Ücretlerden endişe duyan yatırımcılar, güvenin %2 yönetim ücreti talep etmesinden hoşlanmayabilir. Bu, ETF’ler için ortalama %0,53’lük bir ücrete kıyasla çok yüksek ve yatırım fonları için ortalama %1,42’lik ücrete kıyasla hala yüksek.

Unutulmaması gereken son bir şey: Grayscale Investments, küresel ETF başkanı olarak David LaValle’i işe aldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz