Biconomy (BICO) : Yeni Nesil Web 3.0 Protokolü

Günümüzde Web3 uygulamaları, zayıf kullanıcı katılımı ve işlem deneyimi şeklinde kullanıcı benimsemesinin önünde önemli engellerle karşılaşmaktadır. Kullanıcılarınızın dApp’inizle neredeyse her karşılaşması karmaşık bir işlemdir. Kullanıcıların alışkın olduğu kullanıcı dostu web2 ürünleriyle karşılaştırıldığında, dApp’ler aşırı derecede sinir bozucu olabilir, örneğin:

 • Ölçeklenebilirlik : Merkezsiz oldukları için işlemler web3’te daha yavaştır. Bir ödeme gibi durum değişikliklerinin bir madenci tarafından işlenmesi ve ağ boyunca yayılması gerekir.
 • UX : web 3.0 uygulamalarıyla etkileşim, ekstra adımlar, yazılım ve eğitim gerektirebilir. Bu evlat edinme için bir engel olabilir.
 • Erişilebilirlik : Modern web tarayıcılarındaki entegrasyon eksikliği, web3’ü çoğu kullanıcı için daha az erişilebilir hale getirir.
 • Maliyet : Çoğu başarılı uygulama, kodlarının çok küçük kısımlarını pahalı olduğu için blok zincirine koyar.

Bunlar Web 3.0 sınırlamalarından bazılarıdır ve Biconomy’nin sorunları çözmeyi, Web3 ürünlerini eski web2 ürünleri kadar sezgisel ve kullanımı kolay hale getirmeyi amaçlamasının nedeni de budur.

Biconomy (BICO) Nedir ?

Biconomy (BICO), kullanıcıların basitleştirilmiş bir işlem prosedürü aracılığıyla Web 3.0 uygulamalarının kolaylığından yararlanmalarına olanak tanıyan, gözetim altında olmayan ve gaz açısından verimli, ölçeklenebilir bir geçiş mimarisi sunar. Binance kripto para borsası, sahiplerinin tokenleri stake etmesine, ödüller almak için likidite sağlamasına ve yönetişim sisteminin bir parçası olmasına izin veren BICO tokenini piyasaya sürdü.

Biconomy (BICO) Teknik Veriler

 • Token Adı: Biconomy
 • Kayıt kodu: BICO
 • Blok Zinciri: Ethereum
 • Simge Standardı: ERC-20
 • Sözleşme: 0xf17e65822b568b3903685a7c9f496cf7656cc6c2
 • Token Türü: Yönetim
 • Toplam Arz: 1.000.000.000 BICO
 • Dolaşan Arz: 65.374.608 BICO

Biconomy (BICO) Projesi Neyi Başarmayı Hedefliyor ?

Amaçları, web 3.0 ürünlerini eski web2 çözümleri kadar kullanımı basit hale getirmektir. Merkezi olmayan projelerin çekiş kazanması için işlem deneyimini basitleştirmek kritik olacaktır. Bu nedenle Biconomy, kripto işlem katmanındaki kritik noktaları ele alarak ana akım benimsemeyi teşvik edecek Web 3.0 deneyimlerini basitleştirme görevindedir.

İşlem deneyiminde çeşitli sıkıntılar vardır:

 • Kullanıcı uygulamanızı her kullandığında bir gaz ücreti ödeme zorunluluğu. Netflix, her video izlediğinizde sizden AWS ücretlerini almaz, o halde dApp’ler yaptığınız her etkileşim için neden sizden gaz ücreti alsın ?
 • Kullanıcılar yalnızca o anda sahip olmayabilecekleri ETH ile ödeme yapabilirler. Veya kullanıcı ETH yatırımını harcamak istemeyebilir.
 • Yeni Kullanıcıların uzun ve karmaşık bir katılım süreci vardır. Kripto bilgisine sahip olmayan yeni kullanıcıların KYC’yi geçmesi, bir borsadan ETH satın alması, bir cüzdan indirmesi ve daha ileri gitmeden önce cüzdanlarını bağlaması gerekecek, bu da günler alabilir! Hiç kimse bir uygulamayı denemek için günlerce beklemez.
 • MetaMask kullanma, işlemleri imzalama, gazı anlama vb. gibi karmaşık blok zinciri tekniklerinde uzmanlık gereklidir. Proje 2. katmandaysa, bunun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeleri ve RPC’yi manuel olarak değiştirebilmeleri gerekir.
 • Değişken ve yüksek gaz ücretleri, dApp’nizdeki kullanıcı deneyimini daha da azaltır.
 • Bekleyen ve takılan işlemler, uygulamanızla etkileşime devam edebilmeleri için kullanıcılarınızı dakikalarca hatta saatlerce beklemeye zorlayabilir. Ve bazen işlem tamamen başarısız olur.

Sonuç olarak, yukarıdaki sorunu çözmek isteyen geliştiriciler, sıfırdan dahili bir aktarıcı mimarisi tasarlamak zorunda kalacaklardır. Bu altyapı, aşağıdaki gibi görevleri içeren aktif yönetim ve bakım gerektirecektir:

 • Şebeke ve mempool tıkanıklığına bağlı olarak gaz fiyatlarının her zaman izlenmesi
 • Nonce’ların takibi ve işlem kuyruğunun yönetilmesi. Bu önemlidir, çünkü bir işlem takılı kalırsa, bir önceki işlem başarısız olana veya bitene kadar sonraki işlemler gönderilemez.
 • Uzun süredir bekleyen işlemleri yönetmek ve ağ koşulları değiştiğinde düşük ücretli işlemleri daha yüksek bir gazla yeniden yayınlama sürecini otomatikleştirmek
 • Aktarıcıların işlemler arttıkça ölçeklenebilmesini sağlamak ve aktarıcıların otomatik olarak finanse edilmesini sağlamak
 • Aktarıcıların özel anahtar yönetimini ve ilgili güvenliği ele alma

Geliştiricilerin ERC 20 ödemelerini yönetmeleri için, bir hazine tutmaları ve gaz ücreti ödemek isteyen kullanıcılar için ERC 20 tokenlerinin kabulü için risk yönetimini kullanmaları gerekir. Tüm bu gazı verimli hale getirmek, gaz tokeni yönetimi ve dağıtımı gibi gaz optimizasyon tekniklerinin yanı sıra işlem gruplandırmanın kullanılmasını gerektirecektir.

Biconomy (BICO) Benzersiz özellikleri Nelerdir ?

Biconomy, akıllı sözleşmeleriniz için gazsız işlemleri etkinleştirmek için iki farklı yaklaşım sunar.

Özel Uygulama

Bazı durumlarda, özelleştirilmiş bir strateji kullanmak mantıklıdır. Örneğin, harici kontrolü ortadan kaldırmanın kritik olduğu veya EIP 2612’nin izin verdiği gibi standartlara uygun bir işlevin uygulanmasının gerektiği durumlarda.

Bu işlevi devralmak için dApp’lerinizde kullanmanız için sözleşmeler sağlarlar. Dai ve USDC gibi tokenlar (ilgili izin işlevleriyle birlikte), Biconomy’nin Özel Uygulama yöntemi aracılığıyla dApp’inizde desteklenebilir.

EIP 2771 Standart Uygulama

Sözleşmenize meta işlem doğrulama mantığını dahil etmek yerine, güvenilir bir ileticiden doğrulanmış çağrıları alabilen bir alıcı sözleşmesini devralabilirsiniz. Güvenilir iletici, ekli orijinal kullanıcı adresi verileriyle akıllı sözleşmeyi çağırmadan önce imzaları doğrulayarak EIP 2771’i takip eder. Geliştirmeyi basitleştirir ve ihtiyaçlarınız geliştikçe güvenilir iletici adresini değiştirmenize olanak tanır.

Sözleşmenizde yerel meta işlemleri etkinleştirmek için EIP- 2771’e bağlı kalarak, basit bir BaseRelayRecipient.sol sözleşmesini devralabilir ve güvenilir iletici adresini ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Sözleşme Cüzdanı Uygulaması

Akıllı sözleşmeleriniz yerel meta işlemlere izin verecek şekilde ayarlanamıyor veya yükseltilemiyorsa, yine de akıllı sözleşme cüzdanı yaklaşımını kullanarak meta işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Her son kullanıcıya bir sözleşme cüzdanı verilir ve tüm işlemleri daha sonra akıllı sözleşme cüzdanı üzerinden yönlendirilir. Gnosis sözleşme cüzdan entegrasyonu Biconomy tarafından desteklenmektedir.

Forward – ERC20’de Gas ödemeyi Etkinleştir

Forward, kullanıcılarınızın gas ücretlerini ERC20 tokenleri ile ödemelerini kolaylaştırmak için oluşturdukları bir çözümdür. Forward’ı, Ethereum’daki herhangi bir Dapp için, özellikle Defi protokolleri ve ödemelerinde, kullanıcıları için ekip ücretlerini karşılamanın imkansız olduğu ve tüketicilerin gası karşılayacak fonlara sahip olduğu (sadece ETH’de değil) çalışmak üzere oluşturdular.

Dai, USDC ve USDT’deki ödemeleri kabul etmek için Forward’ı başlatıyorlar, ancak kısa süre içinde daha fazla token eklemeyi umuyorlar. Akıllı sözleşmeleri oldukça geneldir ve son derece özelleştirilmiş uygulamalara izin verir. Bununla birlikte, yakın gelecekte genişletmeyi planladığımız ilkel bir özellik seti ile piyasaya çıkacaklar.

BICO Coin Kullanıldığı Alanlar

BICO Coin, Biconomy çok zincirli geçiş altyapısının yerel çalışması ve yönetişim tokenidir. Ağ ücreti olarak hizmet ederek, tüm paydaşları ağı güvence altına almaya ve sürdürmeye teşvik ederek ve ağ yönetişimi ile meşgul olarak ağ yerelleştirmesinde önemli bir rol oynar.

Biconomy blok zincirinin kendi yerel tokeni BICO vardır. Biconomy blok zinciri, desteklenen tüm zincirlerdeki tüm Biconomy Network faaliyetleri için bir yerleşim ve doğrulama katmanı olarak hizmet edecektir. Zincire herhangi bir bilgi eklemek için, düğüm operatörleri BICO’da bir işlem maliyeti öderler ve ağ üzerinde yaptıkları iş miktarıyla orantılı olarak BICO kazanırlar.

BICO sahipleri, Biconomy protokolünü ve tüm ağı etkileyen seçimleri önerme ve oylama yeteneğine sahiptir. Ağın kodundaki değişiklikler, yeni hizmetlerin dahil edilmesi veya hazine nakit ödemesini etkileyen kararlar bu tür kararlara örnektir. Herhangi bir BICO sahibi, değerlendirilmesi için Biconomy topluluğuna bir öneri sunabilir. Bu, Biconomy’nin topluluk liderliğindeki büyüme ve kendi kendine yeterlilik için çabalarken ademi merkeziyetçiliği artırma hedeflerinin önemli bir bileşenidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz