Ayı Piyasasıyla Nasıl Baş Edilir? Bilinmesi Gerekenler

Covid-19’dan bu yana, kripto para piyasası yükseliş dönemleri yaşadı, ancak aynı zamanda Mayıs 2021’deki gibi bazı acımasız düşüşler de yaşadı. Aynı yılın Kasım ayında, Bitcoin (BTC) 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, 2022 yılı pek de iyi geçmiyor.. Son olaylar ve bir ayı piyasası göz önüne alındığında, sonraki yükseliş aşamalarını daha iyi anlamak için ayı piyasasında yapılacak en iyi şeylerin bir listesi burada.

Ayı piyasası, portföyünüzü yeniden düşünmek için bir fırsat

Sizin için neyin yanlış gittiğini anlamak önemlidir. Genel olarak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) düşüşe diğer kripto para birimlerinden daha iyi direndiği belirtilmelidir.

Gerçekten de, bazı kripto para birimleri ortadan kalkacak, temelleri güçlü olan diğerleri de büyük ölçüde düşecek. Bu nedenle, portföyünüzü oluşturan tüm altcoinlere dikkat edin.

Yatırım stratejinizi gözden geçirin

Boğa koşusu sırasında en iyi yatırımlarınızı kutlamak için zaman ayırdınız mı? Bu yüzden stratejinizi gözden geçirmek için bu sefer zaman ayırın. Kendinize kilit sorular sorun: Neden işe yaramadı? Gerçekten hedeflerime ulaştım mı? Stratejim üzerinde birinin etkisine maruz kaldım mı? Gerçek bir stratejim var mı?

Bu sorular size hitap ediyorsa, yönteminizde neyin işe yaradığını ve aynı zamanda sorunlara neyin yol açtığını analiz edin. Daha sonra 1, 2, 3 hatta 5 yıllık bir plan yapın ama hedefleriniz konusunda net olun. Bu öğeleri bir deftere yazmaktan çekinmeyin, çünkü onları daha iyi hatırlamanıza yardımcı olurlar.

Kriptoda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) gibi yinelenen bir satın alma stratejisi uygulamak size şimdiden yardımcı olabilir. Bir miktar, bir yatırım günü, bir frekans ve bir kripto para birimi tanımlayın ve bunu ayarlayın. Temellerin değişmediğini ve amacınızın uzun vadeli olması gerektiğini unutmayın.

Portföyünüzü yeniden düşünmek, bu ayı piyasasındaki en önemli adımlardan biridir. Kripto para yatırımınıza ayrılan bütçenize bağlı olarak 100 pozisyonunuz olmasın.

Farklı piyasa döngülerinin farkında olarak, küçük, düşük sermayeli kripto para birimleri yerine büyük sermayeli varlıklara ve tercih ettiğiniz projelere sahip olmak daha iyidir. 10.000 Euro bütçeli, onlarca kripto paraya sahip olan ve portföylerinde bu dönemde ciddi bir düşüş yaşayan insanların sayısını hayal bile edemezsiniz.

Bu sırada 0 tekniğini uygulayabilirsiniz. Bütçenize ve içindeki 0’ların sayısına bağlı olarak bu, pozisyon sayınızı belirleyecektir (örneğin, 10.000 Euro’luk bir bütçe için bu 4 pozisyon yapar). Elbette bu kural kesinlikle zorunlu değildir.

%10 ila %15 arasında sabit para veya itibari para birimine sahip olmak, portföyünüz için artık çok önemli olmalıdır. Bu yüzdeyi artırmak ve daha iyi bir hareket alanına sahip olmak için stablecoin’lerinizin stake veya ödünç verme için kullanılabileceğini unutmayın.

Psikolojik yönün önemi

Bu satırları okuyorsanız, bir şeyleri değiştirmek ve öğrenmek istediğiniz içindir. Sizi ancak bu yönde teşvik edebiliriz. Ancak birçok insan için sorun, duygularının yönetimiyle ilgili psikoloji olmaya devam ediyor.

Bilişsel önyargılar

Hata yapmamıza neden olabilecek birçok bilişsel önyargı vardır. Daha sonra üzerinde çalışmak ve aynı hataları bir daha yapmamak için onları tanımanın zamanı geldi.

Ankraj 

Bu önyargı, pozisyonunuza bağlı kalmak ve bitcoin fiyatının 20.000$’da olmasını beklemek veya kendinize bunun 60.000$ civarına geri dönmemesinin imkansız olduğunu söylemek gibi bir şey.

Bu önyargı, stratejinizi doğrudan etkiler ve pragmatik seçimler yapmanızı engeller. Bununla savaşmak için kendi başınıza bir çözüm bulmanız gerekecek, ancak emin olun, düşünmemiz gereken birkaç şey var.

Gerçekten de, bu duygu aklınıza her geldiğinde, onu bir deftere veya başka bir yere yazabilirsiniz. Bazı insanlar bazen duygularını daha iyi anlamak ve anlamak için not etmeyi faydalı bulurlar.

Onay 

Size güven veren ama aynı zamanda inkar eden faktörlerden biridir. Aynı yöne giden insanlar tarafından kim daha önce hiç bu kadar güvende olmamıştı? Bu nedenle artık pozisyonunuzu yansıtamazsınız.

Bunu yapmak için, her zaman iki bakış açısıyla yüzleşmeye çalışın ve pozisyonunuza eleştirel bir bakış atın. Sizi düşündüren veya sevmediğiniz bir şey duyar duymaz, artıları ve eksileri tartmaya başlayın ve araştırın. Bu çarpıtılabilir ve zaman kaybetmenize neden olabilir, ancak en azından kendinizi arama ve kendinize doğru soruları sorma erdemine sahip olacaktır.

Maliyet

Yatırımda ve özellikle kripto paralarda her seferinde kazanmak zordur. Yani bir savaşı kazanmak için bir savaşı nasıl kaybedeceğinizi bilmek zorundasınız.

Burada mesele, onların sert düşüşlerini görmektense, pozisyonu kapatmak ve yenilgisini kabul etmek meselesidir. Bunun satışı sayesinde, (belki) toparlanma fırsatına sahip olacaksınız ve özellikle BTC veya ETH gibi düşüşte diğerlerinden daha az volatil olan kripto paralarda.

Otoritenin önyargısı

Kim kripto para piyasasında sallanmadı? Pazarlamanın bu sektördeki en önemli şeylerden biri olduğu gerçeğiyle kimse hayır diyemez. Bugünden başlayarak, etkilenmenize izin vermenin zamanı geldi, ama akıllıca.

Bir proje gözünüze çarpabilir. Ayı piyasası sırasında bir proje hakkında bilgi edinmek, onu anlamak ve analiz etmek için zamanınız olur.

Size yalnızca bir tweet, makale veya Medium gönderisini okur okumaz, özellikle proje ve aynı zamanda çeşitli yayınların arkasındaki kişiler hakkında kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bir projeyi “erken benimseyen” biri olduğunu kabul etsek de etmesek de, bir influencer aynı konuşmayı yapmayacaktır. Etki için para ödenir, bu yüzden buna kanmayın ve kendinize stratejiniz için gerekli soruları sorun.

Ayı piyasasında hatırlanması gereken önemli noktalar

Piyasada birkaç yıl geçmesine rağmen hatalar hala mevcut ve onlardan kaçış yok. Ama onları anlayabilir ve düzeltebilirsin, hatta onları daha iyi tahmin edebilirsin.

Eğitim, proje analizi, grafik analizi veya stratejinize eleştirel bir bakış için gereklidir. Ancak, kendinize karşı sert olmayın, pragmatik olmayı öğrenin ve stratejinize bağlı kalın.

Size son bir tavsiyemiz varsa, o da ona bağlı kalmanızdır. Gerçekten de piyasadan ne kadar uzaklaşırsanız, o kadar ilginizi kaybedersiniz ve hata yaparsınız ve bir sonraki yükselişleri tahmin etmezsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz