Avrupa Merkez Bankası Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığını artırdı

Euro bölgesi para piyasaları, hafta sonu kurum yetkililerinin enflasyonu kontrol altına almak için kararlı hareket edilmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarının ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığını artırdı.

Piyasa katılımcıları şimdi 8 Eylül’deki para politikası toplantısından itibaren kabaca 67 baz puanlık bir artışı fiyatlıyor ve bu da %100’lük bir 50 baz puanlık ve %67’lik bir 75 baz puanlık artış anlamına geliyor.

Cuma günü, üç çeyrek puanlık bir artış varsayımı, Reuters’in birkaç Yönetim Konseyi üyesinin bunu toplantıda tartışmak istediği yönündeki raporları öncesinde sadece %24 olasılıkla kredilendirildi. Ve birçoğu bu hafta sonu, enflasyonun sabitlenmesini önlemek için oranlarda keskin bir artıştan yanaydı.

Bu eğilim, devlet tahvillerinin getirilerindeki artışı destekliyor: özellikle kilit oran beklentilerine duyarlı olan iki yıllık Alman Bund’unki, yaklaşık 15 baz puan alarak, 22 Haziran’dan bu yana en yüksek ve on yıldan fazla olan yüzde 1.126’ya ulaştı. On puan ile %1.508 ile 30 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz