Avrupa hisseleri Salı gününe düşüşle başladı

Avrupa hisseleri Salı günü düşerken, 10 yıllık ABD enflasyona bağlı tahvillerin getirileri iki yıl içinde ilk kez pozitife yakındı, çünkü Fed’in enflasyonu dizginlemek için agresif sıkılaştırma ihtimali yatırımcıları gergin tuttu.

Yatırımcılar ayrıca Ukrayna savaşının ve enflasyondaki artışın şirket finansalları üzerindeki etkisini değerlendirmelerine yardımcı olacak bir sonraki kazanç barajına hazırlanıyorlardı.

Heineken, Nestle ve Renault bu hafta Avrupa’dan çıkış yaptı. Netflix, Tesla ve Johnson & Johnson’ın bu hafta ABD’den rapor vermesi planlanıyor.

Pazartesi günü ulaştıkları iki yılın en yüksek seviyelerine yakın tutulan 10 yıllık ABD enflasyon bağlantılı tahvil getirileri, pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez pozitife dönmeye yakın.

Enflasyonun etkileri ortadan kaldırıldığında, tahvil getirilerinin negatif bölgede olduğu, ancak bunun sona ereceği gerçeğiyle hisse senedi yatırımcılarına güvence verilmişti.

0833 GMT’de, pan-Avrupa STOXX 600 %0,8 düştü, Alman DAX %0,5 ve İngiltere’nin FTSE 100 %0,2 daha düşüktü.

50 ülkedeki hisseler için indeks olan MSCI dünya hisse senedi endeksi %0,1 daha düşüktü.

FED faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor

Federal Rezerv, önümüzdeki ay toplandığında faiz oranını 50 baz puan artıracağından neredeyse emin görünüyor ve 75 baz puanlık bir zam ihtimali de göz ardı edilmedi.

Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, Pazartesi günü, faizlerin yıl sonuna kadar %3,5’e yükseltilmesi yönündeki iddiasını yineledi ve bu onun temel durumu olmamasına rağmen 75 baz puanlık bir artışın iskonto edilmemesi gerektiğini ekledi.

Doların yen karşısında 20 yılın en yüksek seviyesini görmesi ve ABD Hazine verimlerinin artmasıyla Euro üzerinde iki yılın zirvesini test etmesiyle dolar endeksi Mart 2020’den bu yana ilk kez 101’in üzerine çıktı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here