Avrupa hisseleri petrol yasağı beklentileriyle 1 yılın en düşük seviyesine geriledi

Avrupa hisse senetleri Pazartesi günü bir yılın en düşük seviyesini gördü ve Alman ve Fransız hisseleri, ABD ve Batılı müttefiklerin Rus petrolü ithalatı yasağını tartmasıyla bir ayı piyasasını teyit etmeye hazırlanıyor ve bu da enflasyonda bir yükselişin ekonomik büyümeyi sürükleyeceğine dair korkuları artırıyor.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi %3.0 düşüşle 409.29’a geriledi. Alman DAX ve Fransız CAC 40, 5 Ocak’taki rekor kapanış zirvelerinden %20’den fazla düşüş kaydetti ve ayı piyasası seviyelerini teyit etme yolundaydı. Endeksler gün için sırasıyla %3.9 ve %3.7 düştü.

Londra’nın madencilik ve enerji devlerindeki güçlü kazançlar, %1.9 düşen FTSE 100’deki kayıpları kısmen dengelerken, İtalya’nın FTSE MIB’si %3.7 ve İspanya’nın IBEX’i %3.8 düştü.

Petrol fiyatları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

Brent ham petrol fiyatları, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerinin Ukrayna’yı işgaline misilleme olarak Rus petrolünün ithalatını yasaklamayı araştırdıklarını söylemesinin ardından 2008’den bu yana en yüksek seviye olan varil başına 130 dolara yükseldi.

Gaz fiyatları, Rus arz korkuları üzerine rekor seviyeye fırladı

Euro bölgesi hisselerinde bir oynaklık ölçüsü, Mart 2020’de pandemi kaynaklı satışların zirvesinden bu yana ilk kez 50 puan kırdı. En son 7 puan artarak 56.65 puan oldu. Avrupa petrol ve gaz sektörü %2,2 artarken, madenciler %1.4 yükseldi 

Euro bölgesi banka endeksi, bu hafta yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde %6,7 düşüşle 13 ayın en düşük seviyesine indi ve merkez bankasının Ukrayna ihtilafının potansiyel ekonomik etkisine nasıl tepki vereceği konusunda karışık görüşler ortaya çıktı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here