Avrupa hisseleri Pazartesi günü yükseldi

Avrupa hisseleri Pazartesi günü, Alman iş moralinde beklenmedik bir yükselişin bölgenin en büyük ekonomisinin dayanıklılığının altını çizmesiyle yükselirken, rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, en büyük yatırımcısından 4,28 milyar dolarlık devralma teklifiyle sıçradı.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, erken işlemlerde %1.3’e kadar yükseldikten sonra, 0908 GMT’ye kadar %0.3 artışla işlem yapmak için bazı kazançları azalttı.

Emtia bağlantılı hisse senetleri, artan petrol ve ana metal fiyatları nedeniyle %1’den fazla değer kazanırken, bankalar %0.2 arttı. Siemens Gamesa, Siemens Energy’nin zorlu rüzgar türbini ünitesindeki azınlık holdingleri için 4.05 milyar euro (4.28 milyar dolar) teklif başlatmasının ardından STOXX 600 endeksinin zirvesine yaklaşık %7 sıçradı.

Siemens Energy’nin en büyük hissedarı (Siemens AG) %0,4 arttı

STOXX 600, yatırımcılar Çin’den gelen COVID-19 güncellemeleri ve şirketlerden ve ekonomik göstergelerden gelen küresel durgunluk belirtileriyle boğuşurken, Cuma günü haftalık bir kayıp daha bildirdi.

Pazartesi günü, Ifo enstitüsünden yapılan ve Alman iş moralinin Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde yükseldiğini gösteren ve Avrupa’nın en büyük ekonomisinin yüksek enflasyon, tedarik zinciri sorunları ve Ukrayna’daki savaş karşısında dirençli olduğunu gösteren bir anketi biraz iyimserlik sağladı.

Avrupa’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin’de, Pekin’de COVID-19 vakaları arttı, ancak Şanghay’daki kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi ve ayrıca daha fazla merkez bankası teşviği umutları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde toparlanma iddialarını sürdürdü.

Bireysel hisseler arasında Deutsche Euroshop, Alman alışveriş merkezi yatırımcısını satın almak için teklif verenlerden oluşan bir konsorsiyumun 1,4 milyar avro (1,48 milyar dolar) teklif etmesinin ardından %40.9 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz