Avrupa hisseleri madenciler ve lüks hisse senetlerinin yardımıyla yükseldi

Avrupa hisseleri, Çin’in daha fazla COVID-19 kısıtlamasını hafifletmesiyle madenciler ve lüks hisse senetlerinin yardımıyla Pazartesi günü yükselirken, yatırımcılar ABD enflasyon verilerini ve bu hafta yapılacak bir Avrupa Merkez Bankası toplantısının ayrıntılarını takip etti.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, büyük merkez bankaları tarafından agresif para politikası sıkılaştırma endişeleri üzerine geçen haftayı %0,9 düşüşle kapattıktan sonra 0719 GMT itibarıyla %0,6 yükseldi. Madenciler %1,2 artarken, lüks hisse senetleri STOXX 600’e en çok katkı sağlayanlar oldu.

Her iki sektör de Çin’den önemli talep görüyor ve yetkililerin hafta sonu boyunca Pekin ve Şanghay’da daha fazla kısıtlamayı hafifletmesinin ardından yükseldi. Londra emtia ağır FTSE 100, uzun bir hafta sonundan sonra %1.1 yükseldi.

Avrupa hisseleri, faiz artırımı iddialarının artmasıyla haftayı düşüşle kapatmıştı

1922 Komitesi Başkanı Graaham Brady, milletvekillerine, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Pazartesi günü ilerleyen saatlerde iktidardaki Muhafazakar Parti’deki milletvekilleri tarafından güven oylamasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz