Avrupa hisseleri iki ayın en büyük haftalık kayıplarını yaşıyor

Avrupa hisse senetleri Cuma günü düştü ve yatırımcıların on yıllardır yüksek enflasyonu dizginlemek için daha büyük faiz artırımlarına ihtiyaç olacağından korkmasıyla Wall Street’te yaşanan katliamın ardından iki ayın en kötü haftasına girdi.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi 0709 GMT itibarıyla %0,6 düştü ve en çok düşen seyahat & eğlence ve teknoloji hisseleri oldu.

Petrol ve gaz stokları, ham petrol fiyatlarının varil başına 110 doların üzerinde işlem görmesiyle tek kazanan oldu.

ABD hisse senetleri, Federal Rezerv’in bu haftaki faiz artırımının artan enflasyonu dizginlemek için yeterli olmayacağına dair endişeler karşısında yatırımcı hissiyatının düşmesiyle Perşembe günü keskin bir düşüş yaşadı.

Kazançlar, Avrupa’daki karamsar havayı da artırdı. Adidas, Çin’deki yenilenen COVID ile ilgili karantinalar Alman spor giyim şirketini vurmaya devam ederken, 2022 satış beklentileri %4 düştü.

Hollanda’nın en büyük bankası olan ING Groep NV, Rusya ve Ukrayna’daki maruziyeti nedeniyle şüpheli kredi karşılıklarında bir artış da dahil olmak üzere, beklenenden daha kötü bir üç aylık net gelir bildirdiği için %2,2 düştü.

Danimarkalı tıbbi cihaz üreticisi Ambu, tedarik zinciri sorunları ve hastane işgücü kıtlığı nedeniyle tam yıl kazançları için olumsuz bir tahmin sunduktan sonra %13,9 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here