Avrupa hisseleri ABD enflasyonunun önüne geçti

Avrupa hisseleri Çarşamba günü, yatırımcıların 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması beklenen ABD enflasyon verilerini beklemeleri ve Federal Rezerv’in büyük bir faiz artırımı için durumu pekiştirmesi ve muhtemelen Euro’yu dolar ile eşitlemeye itmesiyle düştü.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi Salı günü volatil bir seansta yükselişle kapattıktan sonra 0713 GMT itibarıyla %0.5 düştü. Bankalar, sağlık ve tüketici hisseleri endeksteki en büyük düşüşler arasında yer aldı. Yatırımcıların agresif para politikası sıkılaştırmasının resesyona neden olabileceğinden korkmasıyla Euro son zamanlarda değer kaybetti.

Piyasalar, 1230 GMT’de açıklanacak olan Haziran ayı ABD enflasyon verilerinin, dolarda başka bir ralliyi tetikleyen ve onu tek para birimiyle aynı seviyeye getiren katalizör olabileceğini düşünüyor. Analistler, bunun zaten rekor seviyelerde olan Euro bölgesi enflasyonunu daha da kötüleştirebileceğinden endişe ediyor.

Finlandiyalı ilaç üreticisi Orion, Merck ile bir prostat kanseri ilaç adayı geliştirmek için bir işbirliği anlaşması imzaladıktan sonra tam yıl görünümünü yükselterek STOXX 600’ü %4.3 artırdı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz