Avrupa hisse senetleri küresel endişelerle haftanın en düşük seviyesine yaklaştı

Avrupa hisseleri Salı günü artan enflasyonla ilgili artan endişeler, Çin’deki koronavirüs enfeksiyonlarındaki artış ve Ukrayna’da uzayan savaşın etkileriyle yaklaşık bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi 0713 GMT itibarıyla %1.1 düşerek Asya hisselerindeki zayıflığı tekrarladı ve bankalar en kötü etkilenenler arasında yer aldı.

Almanya’nın en büyük borç verenleri Deutsche Bank ve Commerzbank’ın açıklanmayan bir yatırımcının %5’ten fazla hisse satmasının ardından yaklaşık %8 oranında değer kaybetti.

Çin’in maruz kaldığı LVMH, Kering ve Hermes gibi lüks hisse senetleri, Çin son iki yılın en kötü COVID-19 salgınıyla karşı karşıya kaldığı için %1 ve %2 aralığında düştü.

ABD getirilerinin, tüketici fiyatlarının kırk yılda en fazla kazandığını göstermesi beklenen enflasyon verileri öncesinde yükselmeye devam etmesiyle risk iştahı daha da azaldı.

Bireysel hisse senetleri arasında, İtalyan savunma grubu Leonardo, Deutsche Bank’ın şirketin ana pazarlarında daha yüksek savunma harcamaları beklentileri üzerine %3.1 yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here