Avrupa hisse senetleri, 1 ayın en düşük seviyesine geriledi

Avrupa hisse senetleri, Çin’deki ekonomik yavaşlama endişeleri ve ABD’deki hızlı faiz artırımlarının Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hafta sonu seçim zaferinden gelen rahatlamayı gölgede bırakmasıyla Pazartesi günü %1’den fazla düştü.

0705 GMT itibariyle, pan-Avrupa STOXX 600 endeksi %1.9 düşüşle Mart ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Fransa’da CAC 40 %2.0 ve Alman DAX %1.9 düştü.

Euro, Pazar günkü seçim sonuçlarının AB yanlısı merkezci Macron’un önde olduğunu göstererek, Fransa’nın ekonomik platformu artık Haziran ayında yapılacak parlamento seçimlerine bağlı olsa bile bütünleşmiş bir Avrupa’ya bağlılığı konusunda piyasaları güvence altına almasının ardından kısa bir yükseliş kaydetti.

Fransız hisse senetleri, önemli sektörleri kamulaştırmayı ve vergileri düşürmeyi tercih eden ve yatırımcıları daha önce gergin tutan Le Pen’in nispeten küçük anketinin ardından Macron’un yeniden seçileceği umutlarıyla son iki hafta boyunca daha geniş STOXX 600 endeksinden daha iyi performans gösterdi.

Asya borsaları, Pekin’in sokağa çıkma kısıtlamalarında Şanghay’a katılmanın eşiğinde olduğuna dair korkuların artmasıyla Pazartesi günü bir buçuk ayın en kötü seansını yaşadı.

Başlıca Wall Street endeksleri, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek için agresif eylemlerine fiyat vermesiyle Cuma günü %2,5’in üzerinde düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here