Avrupa borsaları haftaya yeşil ile başladı

Ana Avrupa borsaları Pazartesi günü seansın başında yükseldi ve Wall Street ve Tokyo’nun haftaya olumlu bir notla başlamak için verdiği ivmeden yararlanarak, aylık enflasyon rakamlarının yayınlanmasının arifesinde yükseldi.

Paris’te, CAC 40 GMT 07:40 civarında %0.77 artışla 6.260.12 puana yükseldi. Londra’da FTSE 100 %0.77 ve Frankfurt’ta Dax %1.16 artış gösteriyor. EuroStoxx 50 endeksi %0,85, FTSEurofirst 300 %0,39 ve Stoxx 600 %0,42 arttı.

Wall Street, Cuma gününü keskin bir yükselişle kapattı ve art arda üç haftalık düşüşün ardından ilk pozitif haftalık performansını kaydetti. Tokyo’da Nikkei %1,16 değer kazandı ve 26 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesinde tamamladı.

Salı günü beklenen ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Reuters konsensüsüne göre, akaryakıt fiyatlarındaki düşüş sayesinde hafif bir yavaşlamaya işaret etmeli, ancak piyasalar Federal Rezerv’in kilit oranında üç çeyrek puanlık bir artış beklemeye devam ediyor.

Enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB)  yanı sıra yatırımcılar için de Avrupa’da bir numaralı endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Bu görünüm, 1,01 doların üzerine çıkan (%+1,44) Euro’yu destekliyor. Hisse senetleri tarafında ise Stoxx endeksi %1,74 değer kazanan banka hisselerinde yeni faiz artırım beklentileri olumlu olmaya devam ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz