Avrupa Birliği, 2023 Senesinde Sanal Euro Tasarısını Servis Edecek!

Avrupa Birliği içinde bulunduğumuz zaman diliminde, 2023 senesinin ilk zamanlarında  sanal bir Euro para biriminin tanıtımını hızlandırıyor gibi görünüyor.

AB ekonomi yöneticisi Mairead McGuinness bir söyleşide gelişmeyi onayladı.

Stabil kripto para birimlerinin ve kripto para birimlerinin kanun denetleyiciler için bir kaygı kaynağı olduğu ispatlandı ve CBDC araştırmalarına hız verdi.

Politico aracılığı ile aktarıldığı üzere Avrupa Birliği, 2023 yılının ilk zamanlarında sanal bir Euro teklif etmeye hazırlanıyor. Sanal Euro’nun kullanımına dikkat veren bir arz kamuoyu danışma konferansı da gelecek ay hayata geçirilecek.

Başlangıç olarak Politico vasıtası ile iletilen Avrupa Komisyonu, düşüncenin Avrupa Merkez Bankası’nın uzun zamandır üstünde çalıştığı sanal tutar para biriminin legal altyapılı olacağını duyurdu. Sanal Euro’nun geliştirme süreci ilk olarak Temmuz 2021 tarihinde açıklandı ve daha sonra iki seneye dek sürebileceği meydanda belirdi.

Fakat düşüncenin resmi olarak açıklanması ile beraber alan görevlilerinin sanal bir para birimi ile hızlı hareket etmek istedikleri ortada. Düşünce, eğer kabul görürse, kanun haline gelmeden evvel AB sermayesi ve parlamento ile anlaşmalar ve süreçler görecek. İncelemede ek olarak, sanal Euro’nun yararına dikkatini veren bir kamu görüş beyanını ileriki ay açıklanacağı da ifade ediliyor.

AB ekonomi yöneticisi Mairead McGuinness de bu haftanın ilk zamanlarında Afore Consulting fintech söyleşisinde düşünceye dikkat çekerek;

“Ana gaye, 2023 senesinin ilk zamanlarında hali hazırda iş gören mevzuatı masaya koymak. İleriki haftalarda amaç haline gelen bir denetleme danışmanlığı.”

Geçmiş süreçlerde kripto para birimlerine ikazlarda bulunan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ödeme işlemlerini geliştirme potansiyeline atıfta bulunarak dikkat çekerek sanal para biriminden de söz etti. Fakat başka AB yöneticileriyle beraber, kripto ve düzenli iş gören paralar daha ünlü duruma geldikçe harcayacak çok vakit olmadığına inanıyor.

CBDC’ler, Kanun Denetleyicilerin Stabil Para Birimleri Konusunda Kaygı Göstermesi Sebebi ile Kaçınılmaz

Son birkaç otuz günlük süreçte finans yapısı sanal para biriminin (CBDC) gelişimi ile alakalı oldukça fazla adette gelişme oldu. Devletler bunu hem teknolojinin yararlarının hem de stabil para birimleri ve kripto para birimleriyle alakalı kaygıların farkında oldukları için düzenliyor.

Hindistan, Jamaika, Güney Kore ve Malezya, CBDC faaliyetlerini duyuran birçok ülkeden yalnızca bazıları. Kayda değer bir biçimde, Amerika Birleşik Devletleri daha resmi bir duyuruda bulunmadı, fakat Federal Kaynak Başkanı CBDC’lerin stabil para birimleri ile bir arada oluşum gösterebileceğini ifade etti.

Görevliler, ulusal para birimlerinin hegemonyasına taciz eden düzenli işlem gören paraları istemiyor ve denetim altında tutan problemler Meta’nın Diem hamlelerini alaşağı etti. CBDC’lerle alakalı daha çok gelişmenin yanına ek olarak, 2022 senesi içerisinde stabil para birimlerinin denetlenmesi görmesi beklenebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz