Altın ticareti, aşağı yönlü hareketine devam ediyor

Altın fiyatı, karışık bir piyasa havası ve ABD Hazine getirilerindeki artışla birlikte sıçramaya çalışıyor.

Altının günlük teknik resmi, fiyatın hafif düşüş eğilimi gösteren 21 Günlük Hareketli Ortalama (DMA) 1.948 dolar ve artan 50-DMA desteği 1.901 dolar arasında dar bir aralıkta kaldığını gösteriyor. Yukarı yönde, Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.940 dolar, 21-DMA’nın ilerlemeleri sınırlayabileceği bir engel.

14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), orta hatta kayıtsız bir şekilde işlem görüyor ve bu da net bir yön önyargısı olmadığını gösteriyor.

Altın, dört günün en düşük seviyesinden gecelik toparlanma hareketinden yararlanmakta zorlandı ve Salı günü yeni bir arz ile karşılaştı. XAU/USD, Avrupa seansının ilk bölümünde savunmada kaldı ve en son, 1.930 dolar bölgesi civarında, günün en düşük seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyordu.

Küresel duyarlılık düzeldikçe hisse senetleri yükseliyor

Fed’in enflasyonist baskıları dizginlemek için para politikasını daha hızlı sıkılaştıracağı beklentileri, yükselen ABD Hazine tahvil getirilerini desteklemeye devam etti. Aslında piyasalar, önümüzdeki iki toplantıda Fed’in 100 baz puanlık faiz artırım hamlesini fiyatlıyor. Bu da, verim vermeyen sarı metali zayıflatan önemli bir faktör olarak görülüyordu.

Bu arada, ABD ve Avrupa, Moskova’yı hafta sonu Ukrayna’daki sivil cinayetleri nedeniyle cezalandırmayı planlarken, yatırımcılar Batı’nın Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulayacağından endişe ediyor.

Piyasanın temkinli olması, altın fiyatı üzerindeki ağırlığı artırırken güvenli liman dolara olan talebi canlı tutabilir. Ayrıca, ABD Hazine getirilerindeki yenilenen artış, altının getirisi olmayan bir varlık olarak cazibesini de köreltiyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here