Altın iki haftanın zirvesi yakınlarında konsolide oluyor

Altın şimdi, Avrupa seansına girerken 1.834 dolar bölgesi civarında bir yükseliş konsolidasyonu aşamasına girmiş görünüyor. Rusya ile Batı arasında Ukrayna konusunda yaşanan soğukluk, güvenli bölge için bir rüzgar görevi görmeye devam etti. ABD enflasyon verileri kilit rol oynuyor. 

Altın fiyatı bir sonraki yükseliş için hız kazanıyor ve şu anda iki haftanın en yüksek seviyelerine yakın bölgede konsolide oluyor. 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), orta çizginin üzerinde daha sıkı işlem görüyor ve yükseliş görünümüne güven katıyor. Bu nedenle, 1.840 dolara doğru yeni bir yükseliş gelebilir.

Dahası, 1.850 dolarlık psikolojik seviyenin bir testi oyunda kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ABD TÜFE okumasındaki büyük bir düşüş, altın fiyatında önceki günün en düşük seviyesi olan 1.825 dolara doğru bir geri çekilmeyi tetikleyebilir, bunun altında 21-DMA 1.820 dolar seviyesi bulunuyor. Satış baskısı yoğunlaşırsa, 1.807 dolar civarında 50 ve 200-DMA geçişine doğru keskin bir düşüş yaşanır.

Kritik ABD verileri açıklanacak 

ABD enflasyon hesaplaşmasına girerken, altın fiyatı son yükselişin ardından bir nefes aldı ve Çarşamba günkü kazanımlarının çoğunu korudu. Yatırımcılar, Fed’in bu yılki sıkılaştırmasının boyutuna açıklık getirecek kritik ABD verileri öncesinde temkinli davrandıkça, ABD doları yükselmeye çalışıyor. 

Enflasyon korkularıyla Altın fiyatı yükseliyor

ABD’nin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), daha önce kaydedilen %7,0’a kıyasla Ocak ayında %7,3’te daha yüksek görülüyor. Amerika’da 40 yıllık yüksek bir enflasyon oranı, muhtemelen Fed’i agresif ve daha hızlı oran artışları yapmaya zorlayacaktır. Tüccarlar ayrıca, politika yapıcıların Mart ayındaki ilk faiz oranı artışının boyutu için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyen Cleveland Başkanı Loretta Mester ve Atlanta mevkidaşı Raphael Bostic’in son Fed konuşmasını da sindirdiler. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz