Altın fiyatları Powell’ın konuşması ve ECB’nin faiz kararına odaklandı

Altın fiyatları Perşembe günü, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını ve günün ilerleyen saatlerinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını beklerken düştü.

Spot altın, Çarşamba günü yaklaşık %1 yükseldikten sonra 0609 GMT itibarıyla %0.1 düşüşle ons başına 1.716.59 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri 1,728.00 dolarda çok az değişiklik gösterdi. Dolar endeksi bir önceki seansta dokunduğu yirmi yılın en yüksek seviyesi yakınında sabit kaldı.

Powell, günün ilerleyen saatlerinde Cato Enstitüsü konferansında bir tartışmaya katılacak ve bu, 20-21 Eylül’deki politika toplantısından önceki son kamuoyu yorumları olabilir.

Fed yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının agresif faiz artırımlarının devam ettiğine işaret ederek, ABD enflasyon korkusunun en kötüsünün geçtiğine hala ikna olmadıklarını söyledi. Fed’in bu ay politika faizini 50 veya 75 baz puan daha artırması bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca ECB’nin GMT 12:15’te aldığı politika kararında ve ardından Başkan Christine Lagarde’ın 12:45 GMT’de yapacağı basın toplantısında yükselen enflasyonla mücadele için yüksek oranlı bir faiz artışı bekliyorlar.

Platin %0,4 düşerek ons ​​başına 863,02 dolara, paladyum %0,3 düşüşle 2,037,47 dolara geriledi. Gümüş 18.5143 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz