Altın fiyatları ABD tahvil faizlerinin düşmesiyle yükseldi

Altın fiyatları, külçe altının menzile bağlı ticaretten çıkma mücadelesi devam ederken, düşük ABD Hazine verimlerinin borç verme desteği ile Çarşamba gününe yükseliş ile başladı.

Spot altın, 0254 GMT itibarıyla %0.1 artışla ons başına 1.821.57 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0.1 artışla 1.823.10 dolar’da.

Verim getirmeyen külçenin cazibesine yardımcı olan ABD 10 yıllık gösterge tahvil getirileri, üç ardışık kazanç seansından sonra Çarşamba günü hafifledi.

ABD Merkez Bankası politika yapıcıları Salı günü yüksek enflasyonu düşürmek için daha hızlı faiz artırımları sözü verdiler, ancak yatırımcılar ve ekonomistler arasında keskin bir şekilde yüksek borçlanma maliyetlerinin dik bir gerilemeyi tetikleyeceğine dair artan korkulara karşı geri çekildiler.

Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülse de, yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları ve tahvil getirileri, faiz getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Daha güçlü bir ABD doları, diğer para birimlerini elinde bulunduran alıcılar için altını daha az çekici hale getiriyor.

Dolar güvenli liman statüsüyle yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’yı Ukrayna’yı işgali nedeniyle daha fazla cezalandırmak için bu hafta Yediler Grubu liderlerinin verdiği taahhütlere dayanarak yeni Rus altın ithalatını yasakladı.

Ancak bu hareket, Rusya’dan Batı’ya yapılan altın ihracatının şimdiden kurumuş olması nedeniyle sembolik olarak görülüyor.

Spot gümüş ons başına 20.84 dolarda sabit kalırken, platin %0.5 artışla 914.64 dolara ve paladyum %2 artışla 1.910.43 dolara yükseldi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz