Altın fiyatı satış baskısı altında kalmaya devam ediyor

Altın fiyatı haftanın başında yoğun satış baskısı altında kalmaya devam ediyor ve önceki haftanın düşüş momentumunu art arda altıncı güne taşıyor. Güvenli liman ABD dolarına yönelik amansız talep, parlak metaldeki son satışların arkasındaki ana faktör olabilir.

ABD doları dizginleri elinde tutarken ons altında ayılar 1.720 doları hedefliyor

Altın fiyatında devam eden düşüş, yıllık en düşük seviye olan 1,681 dolardan 10 Ağustos’un en yüksek seviyesi 1,808 dolara kadar olan toparlanmanın %50 Fibonacci Geri Çekilme (Fibo) seviyesi olan 1.744 dolarda bir miktar destek bulmuş gibi görünüyor. İkincisini günlük kapanış bazında savunamamak, kaçınılmaz olarak 1.700 dolarlık eşiğin test edilmesiyle düşüş momentumunu yoğunlaştıracak. Bunun öncesinde, 1.730 dolarlık talep alanı aşağı yönlülüğü sınırlayabilir.

14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), orta çizginin altında kademeli bir düşüşte kalmaya devam ediyor ve bu da aşağı yönde daha fazla yer olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, alıcıların anlamlı bir toparlanma başlatmak için 1.760 doların üzerinde kabul görmesi gerekiyor. Bu seviye, %38.2 Fibo seviyesi ile bir önceki günün en yüksek seviyesinin kesiştiği nokta. Bir sonraki yukarı yönlü hedef, 21 Günlük Hareketli Ortalama’da (DMA) 1.766 dolarda ve bunun üzerinde, 1.773 dolarlık düşüş eğilimindeki 50 DMA devreye girecek.

Bununla birlikte, ana itici güç, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) Çin’in kredi genişlemesini ve durgun ekonomik aktiviteyi artırmak için borç verme oranlarını düşürmesinden sonra risk duyarlılığındaki toparlanma gibi görünüyor.

Yatırımcılar ayrıca, geçen haftaki güçlü toparlanmanın ardından ve ABD ekonomisinin sağlığına dair yeni ipuçları sağlayacak yeni bir dizi veri yayınının öncesinde USD’lerinde kar elde etmeye de başvurdular. Pazartesi günü birinci kademe ekonomik haberler yok, ancak ABD Ön S&P Küresel İmalat ve Hizmet PMI’ları Salı günü bildirilecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz