Altın Fiyatı: izlenmesi gereken önemli seviyeler

Altın fiyatları (XAU/USD), Batı’daki Noel tatili sırasında piyasa oyuncularının yeni ipuçları için mücadele etmesiyle 1.810 dolar civarına kadar haftalık en yüksek seviyeye ilerledi.

Altın alıcıları başlangıçta Omicron olarak adlandırılan Güney Afrikalı covid varyantının yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden’in Build Back Better (BBB) ​​ile mücadele konusunda iyimserliklerini dile getirdiler. Ancak, daha güçlü ABD verileri, Hazine getirilerini aylık zirveye taşıdı ve sonrasında alıcıları zorladı.

Altın alıcılarını ayrıca test eden Çin-ABD ilişkilerine ilişkin karamsarlık ve yakın zamanda onaylanan covid ilaçları konusundaki şüpheler, ABD Senatörü Joe Manchin’in Build Back Better Act’ın mevcut versiyonuyla ilgili müzakerelere son noktayı koymasını unutmamak gerekir.

Bununla birlikte, piyasadaki temkinli iyimserlik göz önüne alındığında altında boğaların üstünlüğü var, ancak ayılar yeni ipuçları beklerken giriş için pusuda bekliyor. Sonuç olarak, 2021’in son günleri, büyük veri/olayların yokluğunda altın fiyat hareketlerini kısıtlaması muhtemel.

Altın fiyatında önemli destek ve direnç seviyeleri

Direnç noktası olarak, son gelişmeler, Bollinger Band dört saatlik üst, önceki haftalık en yüksek ve bir günlük R1 pivot noktası içeren 1.814 dolar seviyeleri hedefleniyor. Bunu takiben, altının bir haftalık R1 pivot noktası da dahil olmak üzere 1.823 dolar seviyesine yükselmesi göz ardı edilemez. Bununla birlikte, %61.8 Fibo içeren 1.834 dolar seviyesi, daha fazla ilerlemeye meydan okuyacaktır.

Aksi durumda, bir günlük Fibonacci %38.2, dört saatlik SMA 200 ve bir günlük üst Bollinger Bandı, ani düşüşü 1.809 dolar civarında sınırlayacak. Ayrıca kısa vadeli kilit destek görevi gören 1.804 dolar seviyesi de önemli.

1.804 doların altına düşse bile, bir günlük SMA 50 ve bir haftalık Fibonacci %23,6’sı, bir günlük SMA 10 ve bir haftalık Fibonacci %38.2’si olan 1.791 doları gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz