Altın Fiyat Tahmini: Yükselişe Başlıyor Mu ?

New York seansı başlarken, altının (XAU/USD) %0.03 arttığı ve yazı yazılırken 1.808 dolardan işlem gördüğü görülüyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi’nin gösterdiği gibi, küresel hisse senedi piyasaları hafta boyunca %0,9 artışla ilerlemeye devam ederken, Avrupa hisse senetleri %0,26 ile %3,06 arasında değer kazandı.

Omicron Covid-19 varyantına ilişkin artan iyimserlik, yıl sonu yaklaşırken daha riskli varlıklara yönelme iştahı teşvik etti. Aynı zamanda, altın fiyatı sonunda haftada ikinci kez 1.800$ seviyesinin üzerine çıktı.

ABD Hazineleri kompleksinde, ABD tahvil getirileri dört baz puan yükselirken, 10 yıllık Hazine getirisi %1,499’da güçlü bir ters korelasyona sahip olduğu değerli metal üzerinde baskı oluşturuyor.

Makroekonomik veriler açısından, ABD Dayanıklı Mal Siparişleri aylık bazda öngörülen %1.6’nın üzerinde %2.5 arttı. Bu arada, Fed’in favori enflasyon göstergesi olan Çekirdek Kişisel Tüketici Harcamaları (PCE), %4,5’ten daha yüksek şekilde %4,7 arttı ve Fed’in daha hızlı tahvil daralmasını haklı çıkarırken, daha yüksek oranlar için kapıyı er ya da geç daha yüksek oranlara açtı.

Aynı zamanda, 17 Aralık’ta sona eren hafta için İlk İşsizlik Başvuruları, beklentiler doğrultusunda 205 bine yükseldi ve işgücü piyasasında bir miktar konsolidasyon gösterdi. Ayrıca, Michigan Üniversitesi Aralık ayı Tüketici Duyarlılık Endeksi’nin tahmin edilen 70.4’ten daha yüksek 70.6’ya yükseldiğini açıkladı.

XAU/USD Fiyat Tahmini

XAU/USD destek seviyesinde hareket eden, hemen hemen yatay bir “düz” olan günlük hareketli ortalama (DMA), günlük grafikte, yakın vadede nötr yönlü önyargıyı göstermektedir. Ayrıca, Kasım ortasından 17 Aralık’ın en yüksek düzeyine bir trend çizgisinin kırılması test ediliyor ve bir kez kırıldığında, yükselişin önünü açabilir.

XAU/USD ilk direnci 17 Aralık döngüsünden gelen 1.814 dolar olacak. İkinci direnç, 3 Eylül döngüsünün en yüksek seviyesi 1.834 doları ve ardından Kasım ayının en yüksek seviyesi olan 1.849 doları işaret ediyor.

Öte yandan, altının ilk desteği 1.799.50 dolardan 50-DMA olacak. Bu seviyenin altında bir kırılma 200-DMA’yı 1.791 dolarda, ardından 100-DMA’yı 1.788 dolarda ortaya çıkaracaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz