Altın Fiyat Tahmini : haftalık en yüksek seviyelerinde konsolide oluyor

Altın fiyatı, satıcılar 1.830 dolar bölgesi civarında gizlenmeye devam ederken, bir haftanın yeni zirveleri olan 1.829 dolardan hafifliyor.

Altın fiyatındaki geri çekilme, ABD Perakende Satışları’nın piyasaya sürülmesinden önce ayılar biraz nefes alırken, ana rakipleri arasında ABD dolarında kısa bir sıçrama ile destekleniyor. ABD doları endeksi şu anda 94.70’te işlem görüyor ve iki aylık dip seviye olan 94.60’ın biraz altında.

ABD para birimindeki bozgun, 40 yıllık daha yüksek bir enflasyon oranının ardından geldi ve bu da dolar içinde satış tepkisini tetikledi. Yatırımcılar aynı zamanda Amerika’da yükselen enflasyon ortamında Yükselen Piyasalardaki (EM) reel getirilerin daha yüksek olabileceğine ve doların çekiciliğinin azaldığına inanıyorlardı.

Altın fiyatı yükseliş momentumunu koruduğu için Wall Street’teki teknoloji satışları da doların sefaletini artırdı. Bununla birlikte, Mart Fed faiz artırımının görünmesi nedeniyle, Hazine getirilerindeki ve dolardaki kalıcı zayıflığa rağmen, Altın Perşembe günü keskin bir düzeltici düşüşe tanık oldu.

Tüm gözler ABD Perakende Satışları, Michigan Tüketici Duyarlılığı ve Fed yetkilisi Williams’ın Fed’in 26 Ocak’ta verilecek bu ayki FOMC kararı öncesindeki dönemine girmeden önceki konuşmasında.

ABD Perakende Satışlarının, daha önce kaydedilen +%0,3’e kıyasla Aralık ayında herhangi bir büyüme görmemesi bekleniyor. Bu arada, Ön Tüketici Duyarlılığının Ocak ayında 70.0’a düştüğü ve önceki 70.6’ya düştüğü görülüyor.

Altın Piyasasında Teknik Görünüm

Altın fiyatı bu Cuma şimdiye kadar neredeyse her hafta konsolide oluyor ve 1.831-32 dolar arz bölgesinin üzerinde büyük bir kırılma sağlamak için hız kazanıyor. Bu seviyede, önceki haftanın en yüksek ve aylık en yüksek seviyeleri çakışıyor.

Altın boğaları için bir sonraki durak, şu anda 1.838 dolar olan yükselen trend çizgisi (kama) direncinde öngörülüyor. Kasım ayının sonundan bu yana söz konusu zaman diliminde daha yüksek dip oluşumunun yükselen bir kama şeklini aldığını belirtmekte fayda var.

İkincisinin üzerindeki günlük kapanış, kamayı doğrulayarak 1.850 dolar işaretine doğru yeni bir ralli çağrısında bulunacak.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin oldukça üzerinde kalırken, 21 Günlük Hareketli Ortalama (DMA) yukarı yönlü 50-DMA’yı geçerek yükseliş potansiyelini destekliyor.

Öte yandan, düzeltici aşağı yönlü hareket hızlanırsa, Perşembe gününün en düşük seviyesi olan 1.812 doları yeniden test edebilir. Daha fazla dezavantaj, 21 ve 50-DMA’nın 1.808 dolardaki birleşmesine meydan okuyacak, bunun altında hafif yükselişli 200-DMA 1.803 dolardan XAU boğalarının imdadına yetişecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz