Altın, enflasyon endişeleriyle düşüşünü sürdürebilir

Altın, ABD Hazine tahvillerinin iki yılın yeni en yüksek seviyelerine yükselmesinin ardından Avrupa seansı boyunca dolar güçlenirken ons başına altın 1.805 dolarlara kadar düştü. Riskten kaçınma hissi, Wall Street’in açılışından sonra devam etti, metal 1.820 fiyat bölgesine sıçradı, ancak hızla vazgeçti ve düşüşünü sürdürdü.

XAU/USD şu anda düşüş eğilimi ile 1.814 civarında işlem görüyor. Günlük grafik, hafif bir yükseliş gösteren 20 SMA’yı kısa süreliğine ihlal etse de, fiyatın hareketli ortalamalarının üzerinde kaldığını gösteriyor. Teknik göstergeler nötr seviyelerde kalıyor ve mütevazı düşüş eğimleri sunuyor.

Ons Altın Fiyatında Destek ve Direnç Seviyeleri

Yakın vadede ve 4 saatlik grafiğe göre düşüş durumu daha net. Altın fiyatı, 100 SMA’sının üzerinde işlem görüyor ancak satıcılarla düşüş eğilimi gösteren 20 SMA civarında buluşuyor. Bu arada teknik göstergeler, düşüş momentumunun azaldığına işaret ederek, gün içi en düşük seviyelerinin üzerinde olmalarına rağmen, negatif seviyelerde düşüşlerine devam etti. Bununla birlikte, ayılar kontrolü elinde tutuyor ve muhtemelen 1.800’ün altında bir kırılma arayacaklar.

  • Destek seviyeleri: 1.805 – 1.797 – 1.784
  • Direnç seviyeleri: 1.820 – 1.829 – 1.842

İlgili verilerin yokluğunda, yatırımcıların dikkati enflasyonist baskılara ve iki yılın yeni zirvelerine sıçrayan ABD devlet tahvili getirilerine çevrildi. 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi %1.856 ile iki yılın yeni zirvesine yükselirken, 2 yıllık tahvilin getirisi %1.06’ya ulaştı. Bu arada, hisse senetleri kırmızıya dönerken dolar çoğu büyük rakibe karşı güçlü bir şekilde yükseldi.

ABD Federal Rezervi (FED) 25-26 Ocak’ta bir para politikası toplantısı yapacak ve piyasa katılımcıları mevcut para politikasına başka bir şahin eğilim arıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here