Altın almak için iyi bir zaman mı? Yükseliş yaşanacak mı?

Altın yatırımcıları bu yıl hayal kırıklığına uğramış olmalı. Sarı metal Haziran ayında %1.64 kayıpla geriledi ve 1.700 dolar bölgesinde görülen kritik desteğe doğru düşmeye devam etti.

Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon yüzde 9,1’e ulaştı. Bu nedenle, altın, enflasyona karşı bir önlem olarak hareket etmek ve yatırımcıların portföylerini korumak yerine tam tersini yaptı.

Altın için bir yükseliş senaryosu oluşturmak, özellikle de küresel getirilerin arttığı şu sıralarda zor. Artan getiriler daha düşük tahvil fiyatlarına yol açar. Ayrıca, getirilerin altın fiyatı ile negatif veya ters bir korelasyonu vardır.

Geçen hafta, Kanada Merkez Bankası yüzde 1 oranında tam bir artış sağlayarak piyasaları şaşırttı. Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası’nın yıllardır ilk faiz artışını yapması bekleniyor. Ayrıca, gelecek hafta ABD’deki Federal Rezerv fon oranını yeniden 75 baz puan daha artırmayı planlıyor.

Bu nedenle, küresel borç üzerindeki artan getiriler, altının fiyatı üzerinde baskı oluşturmaya devam edecektir. Ama şimdi altın yatay desteğe ulaştığına göre, satın almak için iyi bir zaman mı?

Altın hala güvenli liman olarak çalışıyor

Altın bu yıl pozitif getiri sağlamamış olabilir, ancak diğer riskli varlıklar ilk altı ayda berbat bir performans sergiledi. Örneğin, hisse senetleri 1970’den bu yana bir ticaret yılına en kötü ilk yarı başlangıcını kaydetti. Bu nedenle, altın düşük performans gösterse de hala güvenli liman olarak hareket etti.

Altın, 2.050 doların üzerinde tutunamadı. Bununla birlikte, 1700 dolar seviyesi devam ettiği sürece, yatırımcılar bir sıçrama beklemelidir. Dahası, yatay kanalın içindeyken, konsolidasyon sona erdiğinde altının yukarı yönlü kırılacağı yönünde bir eğilim var.

Altının enflasyonda ve merkez bankalarının, özellikle de Federal Rezerv’in buna nasıl tepki vereceğinde kalıyor.

Piyasa tahmini, Fed’in 2023’ten itibaren fon oranlarını düşürmeye başlayacağı yönünde. Küresel resesyon riskleri yükselirken, Kanada Merkez Bankası’nın geçen hafta ve Federal Rezerv’in Haziran’da yaptığı gibi merkez bankaları oranlara önden yükleme yapıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz