Alınabilecek 3 Altyapı Hissesi

Herkes Senato’dan geçen ve Temsilciler Meclisi’nin elinde olan iki partili altyapı tasarısından bahsediyor. Bu harcama planı gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, ülke genelinde altyapı iyileştirmelerini destekleyen şirketler var. Federal altyapı planının geçmesi halinde daha da güçlenebilecek sağlam şirketler arayan yatırımcılar, sektörlerindeki bu liderlere bakmalıdır.

  • Çelik üretim şirketi Nucor (NYSE:NUE),
  • Kamu hizmeti ve yenilenebilir enerji lideri NextEra Energy (NYSE:NEE),
  • Ağır ekipman üreticilerine güç çözümleri sağlayan Cummins (NYSE:CMI).

Çelik üretim şirketi Nucor (NYSE:NUE) Hissesi

Steelmaker Nucor kısa süre önce 2021’in ikinci çeyreği sonuçlarını açıklayarak yatırımcılara şirketin yılın sadece ilk yarısında yıllık net gelir rekorunu çoktan aştığını bildirdi. İş, aynı anda birkaç faktörün bir araya gelmesi nedeniyle gelişiyor. ABD ekonomisi pandemiden pek çok kişinin beklediğinden daha hızlı toparlandı, müşteri stokları, kapanmalar ve pandemi ile ilgili belirsizlikler nedeniyle tükendi ve belki de en önemlisi, çelik fiyatları pandemi öncesi seviyelerin üzerine fırladı.

Nucor ürünleri çoğu sektörde kullanılmaktadır. İnşaat sektörü 2020’de işlerinin %56’sını oluşturuyordu, ancak çeliği otomotiv, enerji, ağır ekipman ve cihaz uygulamaları için yaygın olarak kullanılıyor. Çelik fiyatları 2019 sonundaki seviyeleri üç kattan fazla artırdı ve şirketin fabrikaları, önceki çeyrekteki %95’ten 2021’in ikinci çeyreğinde %97 kapasiteyle çalışıyordu.

Bu düzeydeki ticari faaliyet, potansiyel bir federal altyapı faturasının herhangi bir etkisini dikkate bile almaz. Böyle bir yasa tasarısının kabul edilmesi, mevcut yüksek performans düzeyini iş çevrimi boyunca daha da ileriye taşıyacaktır. Nucor, son üç aylık kazançlarında, yatırımcılara net gelirin en az %40’ını temettü ve hisse geri alımları şeklinde hissedarlarına iade etmeyi planlamaya devam ettiğini yineledi. Şirket en son 2008’de iş patlaması yaşarken olağanüstü bir temettü ödedi. Büyüme yatırımları ve taban temettü fonlandıktan sonra bile, yatırımcıların bu yıl yeniden özel bir temettü ilan etmesi olasıdır.

Kamu hizmeti ve yenilenebilir enerji lideri NextEra Energy (NYSE:NEE) Hissesi

Nucor, artan altyapı harcamalarının neredeyse her yönünden faydalanabilirken, NextEra Energy, özellikle enerji sektörüyle ilgili iki alandan yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. NextEra, perakende elektrik satışlarıyla ölçülen ABD’deki en büyük elektrik kuruluşudur ve aynı zamanda rüzgar ve güneşten elde edilen dünyanın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi olan temiz bir enerji işletmesi olan NextEra Energy Resources’ın da sahibidir.

Yakın tarihli bir ABD Enerji Bakanlığı (DOE) raporu, “Elektrik sektörünün büyük ölçekli karbonsuzlaştırılması, güneş enerjisini bugünkü üretimin yüzde 3’ünden 2035’e kadar yüzde 40’ın üzerine çıkarabilir” dedi. Şu anda değerlendirilmekte olan altyapı faturası, bu devam eden dönüşüme yardımcı olacak tahsislere sahiptir. Elektrik şebekesi ve güç altyapısı için 73 milyar doların yanı sıra elektrikli araçlar için ayrılan 15 milyar doları içeriyor. Her iki alan da NextEra Energy’yi doğrudan etkiler.

NextEra, yeni altyapı faturası harcamaları olmadan yatırımcılar için başarılı ve karlı olabileceğini şimdiden gösterdi. 2005 yılından bu yana şirket, neredeyse %9’luk bir bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) hisse başına kazançlarını artırdı ve hisse başına temettüleri yıllık yaklaşık %10 oranında artırdı.

NextEra Enerji Kaynakları şu anda yenilenebilir enerjisinin yalnızca yaklaşık %15’ini güneş enerjisinden üretmektedir. Bunun büyümesi için imzalanmış sözleşmelerle bir birikimi var, ancak DOE tahmini doğruysa, mevcut seviyelerin ötesine geçecek çok şey olacak. Enerji Kaynakları, karbondan arındırma çabaları genişledikçe başka bir büyüme faktörü olabilecek yeşil hidrojen kullanan alternatif enerji projeleri de yürütüyor.

NextEra, yatırımcılara, 2021 temel seviyesinden 2023 yılına kadar hisse başına düzeltilmiş kazançta yıllık %6 ila %8 büyüme tahmin eden bir rehber verdi. Ayrıca, hisse başına temettüde en az 2022 yılına kadar yaklaşık %10 yıllık büyümeyi sürdürmeyi umuyor.

Küresel enerji devi Cummins(NYSE:CMI) Hissesi

Yavaş yavaş yeşil hidrojen alanına giren bir başka şirket de küresel enerji devi Cummins. Hidrojen teknolojisi şirketin işinin daha büyük bir parçası olmaya devam ederken, mobilite güç çözümleri, yakın vadede altyapı harcamalarından yararlanılacak başlıca alanlardır.

Demiryoluna, toplu taşımaya, limanlara ve su yollarına veya karayollarına yapılan harcamalar, Cummins’in işini doğrudan etkiler. Ve bu iş şu anda güçlü. Şirketin pazarı, gelişmiş dizel, doğal gaz, hibrit, elektrik ve yakıt hücreleri dahil olmak üzere çeşitli güç teknolojilerini kapsar. Yönetim, 2021 gelirinin 2020’ye göre %20 ila %24 arasında büyüyeceğine inanıyor. Ve Cummins gelecek için yenilik yapmaya devam ediyor. Geçen yıl sanal bir etkinlikte, şirket CEO’su Tom Linebarger, “Hidrojen teknolojileri, özellikle elektrolizörler, önümüzdeki birkaç yıl içinde işimizin hızla büyüyen ve giderek daha önemli bir parçası olacak” dedi.

Bu 3 altyapı hissesini tüm detaylarıyla sizler için inceledik, yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir. Sizlere bilgi vermek amacıyla faydalı bir makale hazırladık. Daha önce de Satın Alınabilecek En iyi Robinhood Hisse Senedi hakkında faydalı bilgileri sizlerle paylaşmıştık, inceleyebilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here