ABD hisse senetleri Fed’in faiz artırmaya hazır olmasıyla düşüşte

ABD hisse senetleri, Federal Rezerv’in bir başka büyük faiz artırımıyla sonuçlanması beklenen iki günlük toplantısına başlamaya hazırlanırken Salı günü erken saatlerde düştü.

Fed, son faiz kararını Çarşamba günü açıklayacak ve yatırımcılar, 0,75 puanlık iki ardışık artışın ardından merkez bankasının bu sefer üçüncü hatta belki de tam puan faiz artırımından korkuyor. Geniş çapta beklenen duyuruyla birlikte, analistler gözlerini gelecekteki artış beklentilerine diktiler.

Fed toplantısı, geçen haftaki hayal kırıklığı yaratan Ağustos ayı tüketici fiyat raporunun ardından, yükselen fiyatlar yıllık enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkarırken konut, gıda ve sağlık maliyetlerinin artmaya devam ettiğini gösterdi.

İşlem seansına yaklaşık 20 dakika kala Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1,2 düşüşle 30.658.82’ye geriledi. Geniş tabanlı S&P 500 de yüzde 1,2 kayıpla 3,853,57 olurken, teknoloji açısından Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1,0 düşerek 11.417,86 oldu.

Bireysel hisse senetlerinde, otomobil üreticisi Ford, Pazartesi akşamı tedarik zinciri sorunlarının şirkete bu çeyrekte fazladan 1 milyar dolara mal olacağını açıklamasının ardından yüzde 10.0 düştü.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz