ABD hisse senedi endeksleri yükseldi

ABD hisse senedi endeksleri, Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltme yolunda tutmasının muhtemel olduğu görülen Mart ayı ABD istihdam raporunun ardından Cuma günü erken saatlerde yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mart ayında işsizlik oranı yüzde 3,6’ya düştü.

Bordro büyümesi analistlerin tahminlerinin biraz altında kalırken, işsizlik oranı beklenenden fazla düştü ve işgücü piyasasını Covid-19 salgını başlamadan önceki konumuna yaklaştırdı.

High Frequency Economics ekonomisti Rubeela Farooqi, “Veriler işgücü piyasasının hala güçlü bir pozitif ivmeye sahip olduğunu ve pandemi öncesi sağlığa doğru hızlı ilerleme kaydettiğini gösteriyor” dedi ve Fed’in yarım puanlık bir faiz artırımı yapmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

“Bugün, işgücü piyasasından devam eden olumlu ivmeyi gerçekten vurgulayan başka bir sağlam rapor oldu. Farooqi’nin olası Mayıs Federal Rezerv politikası hakkındaki görüşünü paylaşan Edward Jones’un yatırım stratejisti Angelo Kourkafas, Ukrayna’daki jeopolitik belirsizliğin anlamlı bir etkisi varmış gibi görünmüyor” dedi.

Alım satımın yaklaşık 30. dakikasında Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0.2 artışla 34.740.09’a yükseldi.

Geniş tabanlı S&P 500 yüzde 0.1 artışla 4.533.45’e yükselirken, teknoloji açısından zengin Nasdaq Bileşik Endeksi 14.219.04’te yatay kaldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here