ABD getirileri yükselmeye devam ederken Altın geri çekildi

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisinin gün içinde %3’ten fazla artmasıyla XAU/USD geride kalıyor ve 1.920 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Altın fiyatı mütevazı bir şekilde yatay seyrediyor ve altı günün en düşük seviyesi olan 1.915 dolara geriliyor. Parlak metal, kritik Fed Mart toplantı tutanakları öncesinde kâr getiren bir düşüş gibi görünen ABD dolarında geniş bir geri çekilmeden destek buluyor.

Ek olarak, Rusya’nın yeni yaptırımlarına ilişkin endişeler ve Çin’deki covid artışı piyasa hissiyatı üzerinde ağır baskı oluşturarak, altın fiyatına yönelik güvenli liman talebini canlandırıyor. Hazine getirilerinde devam eden ralli sonrasında altın fiyatı için daha fazla yükseliş zor olabilir. Ayrıca, FOMC tutanakları, Fed yetkililerinin şahin retoriğindeki son artışı haklı çıkararak, faiz getirmeyen altına yeni bir darbe indirebilir.

Tüm gözler Fed’deyken dünya borsaları geri çekiliyor

Altın (XAU/USD), Salı günü New York seansında yaklaşık 1.945 dolardan sert bir düşüşe tanık olduktan sonra Çarşamba günü düşük bir performans sergiliyor. Kıymetli metal, yatırımcıların Çarşamba günü açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarını beklerken 1.916.00-1.925.28 dolar gibi dar bir aralıkta dalgalanıyor.

FOMC tutanakları piyasalar için önemli

FOMC tutanakları, Mart ayında açıklanan para politikası için alınan Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell ve meslektaşlarının tutumunun arkasındaki matematiği ortaya çıkaracak. Bu aynı zamanda ABD ekonomisinin durumunu da sağlayacaktır. Fed’in son para politikası toplantısında faiz oranını 25 baz puan (bps) artırdığını belirtmekte fayda var.

Salı günü, değerli metalde tam bir gün içi düşüş hareketi, Fed politika yapıcıları tarafından dikte edilen şahin duruşun yansımasıydı. Fed Başkanı Lael Brainard, enflasyon göstergeleri ve enflasyon beklentileri kötüleşirse Fed’in agresif eyleme hazır olduğunu belirtti. Ayrıca, bilanço küçültme programı yakında toplanacak ve bu da helikopter parasını ekonomiden düşürecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here